Türk Vergi Hukukunda ihtiyati haciz uygulamaları ve sonuçları
The Provosional attachment application on Turkish Tax Law and its outcomes
- Tez No: 113614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Devlet kamu harcamalarını finanse edebilmek için vatandaşlarından tek taraflı ve karşılıksız olarak vergi almaktadır. Vergi inceleme yetkisine sahip olanların vergi inceleme raporları sırasında vergisini eksik ödeyen veya ilerde hiç ödememe durumu tespit olunduğu takdirde devlet alacağını güvence altına almak için ihtiyati hacze başvurmaktadır. Bu tezimde ihtiyati haczin özel hukuk ve amme alacaklarında uygulanması,etkileri ve sonucunu uygulamalı olarak anlatmaya çalıştım. Birinci bölümde, vergi icra hukukunun tanımı, ihtiyati haciz kavramı ve hukuki niteliği, ihtiyati haczi gerektiren nedenlerini inceledim. İkinci bölümde, ihtiyati hacizde muhatap, ihtiyati haciz kararının alınması ve uygulanması örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümde, amme alacaklarında ihtiyati haczin kesin hacze dönüştürülmesi, ihtiyati haczin etkileri ve sonucu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Government taxes its citizens unrequited and one-sided for financing public expenditures. The persons whose have tax inspection authority have recourse to provisional attachment for guarantee public claims when they determine incomplete tax payment or would pay never in the future while inspecting tax reports. I try to explain applying, cause and effects of provisional attachment at point of view of private law and public claims in this dissertation putting into practice. The first section studying definition of tax execution law and the concept, legal characteristics and reasons of provisional attachment. At the second section studied either the objects of provisional attachment or the decision and applying of provisional attachment. The third section is on transform the provisional attachment to definitely attachment and effects- results of provisional attachment. VI