Alternate realities in Ursula K. Le Guin's City of ıllusions, Rocannon's world, Planet of exile, and The left hand of darkness
Ursula K. Le Guin'in Hayaller şehri, Rocannon'un dünyası, Sürgün gezegeni ve Karanlığın sol eli adlı eserlerinde alternatif gerçeklikler
- Tez No: 113615
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİRAMİS YAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kimlik, bireyin öteki ile ilişkileri sayesinde şekillenen ve yeniden şekillenen sosyal bir yapılanmadır. Sosyal Kimlik Teorisine göre, bireyin içinde bulunduğu sosyal gruba göre tanımlanan kendi benliğini anlayabilmesi için öteki'ni anlaması gerekmektedir. Kimlik ve mekan, toplumda ve umumi yaşamda varolduğundan, Bilimkurgu eserlerinde tanımlanan yeni ve yabancı mekanlar, mekan ve kimliğin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğuna alternatif yorumlar katarlar.“Benliğini bulma”ve kendine ait bir mekan yaratma tasvirleri“Ben kimim?”ve“Ben nereye aitim?”sorularına cevap arayan karakterler yoluyla yapıldığından karakterlerin bulundukları yerler hem kendilerinin hem de okuyucuların onların kimliklerini ve sosyal konumlarını anlamalarında önemlidir. Bu bakımdan, karakterin evini terkedip gezegenler arası bir yolculuğa çıkması, kimliğini tanımlamasıdır. Toplumda sosyal bir konum kazanabilmek için kendisini“ben”ve“öteki”ilişkisini yaşatacak bir eve yerleştirmesi gerekir. Ursula K. Le Guin'in, varolan sosyal değerlerin, inançların ve kimliklerin değişime uğrayabileceğini gösterdiği için ütopik olan Rocannon'un Dünyası, Sürgün Gezegeni, Hayaller Şehri, ve Karanlığın Sol Eli adlı eserlerinde“ben”ve“öteki”anlamlandırmalarının ve ev ve sürgün mekanlarıyla tanımlanan kimliğin olumlu anlamda değiştirilmesinin nasıl ifade edildiğini inceledim. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Identity is a social construction, formed and reformed again and again through the dialogical relations with the significant others of the self. According to the Social Identity Theory, the individual is to comprehend the other in order to comprehend his / her own identity which is also defined according to the social group the self belongs to. Since identity and place are found in the community and in the communal experiences, the new, and strange spaces described in Science Fiction texts provide alternate understandings of how space and identity are interrelated. Since expressions and images of“finding one's self and establishing one's space are explored through the depictions of the protagonists who seek answers to questions such as ”who am I?“ and ”where do I belong?" the location of the protagonists becomes crucial both in their and in the readers understanding of their identity and their status in the society. In this respect, when the protagonist leaves his / her hometown to go on an interplanetary journey, s / he attempts to define his / her identity. In order to gain a social space in a society, s / he is to locate himself / herself in a home which connotes the relations between the self and the other. I have traced the various understandings of self and other, and how positive change of the self can be brought about through representations of space as home and exile in Ursula K. Le Guin's Rocannon's World, Planet of Exile, City of Illusions and The Left Hand of Darkness which are literary Utopias that depict that the existing social values, beliefs, and identities can be changed. »^«SSSKSS* VII