Audio-video kaset üretim süreci
Audio-video cassettes production processes
- Tez No: 113642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kayıtlı ve kayıtsız media ürünleri içinde en uzun ömürlü olan audio ve video kasetin üretimi çeşitli aşamalardan oluşur. Audio ve video kaset kabaca manyetik bant ve kaset mekanizması olarak ikiye ayrılır. Kayıtlı kasetlerde buna ek olarak manyetik bantın duplikasyonu söz konusudur. İlk aşama, gizli bir formülle üretimi gerçekleştirilen manyetik kaplama malzemesidir. Ardından manyetik kaplama, taşıyıcı taban malzemesi olan polyester film üzerine kaplanarak manyetik bant oluşturulur. Daha sonra audio ve video kaset bantının standartlarına göre kesilip“pancake”haline getirilir ve kimi testler uygulanır. İkinci aşamada kaset mekanizmasını oluşturan parçalar (komponent) üretilir. Bu parçaların birleştirilmesiyle (montaj) bantsız audio kaset (C-O) ve video kasetin (V-O) oluşumu tamamlanır. Sırada manyetik bantın bu kasetlere sarımı gelir. Manyetik bantlı kasetler bu aşamada blank (boş) olarak adlandırılır ve audio kaset için C-X, video kaset içinse V-X kullanılır. Duplike kaset ise, önceden kaydı yapılan manyetik bantların C-0 ve V-0 kasetlere sarımıyla oluşur. Audio ve video kasetin üretim aşamalarının çoğunun aynı yerde yapıldığı dünyadaki çok az sayıdaki şirketlerden biri olan Raks Elektronik A.Ş., ülkemizde de bu alanda üretim yapan ilk ve tek kuruluştur. Gerek üretim kapasitesi gerekse üretim tarzı açısından önemli yeri olan şirket, aynı zamanda audio kaset manyetik bantlarını da üretme kapasitesine sahiptir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Production of the audio and video cassettes, which have the longest life among the recorded and unrecorded media products, consist of several stages. Audio and video cassettes are roughly divided into two main parts as magnetic tape and the cassette mechanizm. For recorded cassettes in addition, duplication of the tape is also in question. The first stage is preparing the magnetic mix, according to a formula, which is kept very secret by each producer. Later on the“magnetic mix”is coated on the carrier polyester base film to obtain“magnetic tape”. Then audio and video tapes are slitted according to their specific standards to form“pancakes”, and they tested in laboratoires. In the second stage“components”are produced constituting the cassette mechanizm. Then, components are essemblied to form cassette without tape, called C-0 for audio, and V-0 for video. Afterwords, magnetic tapes are wounded into the cassettes. In this stage, the cassette is defined as“blank”, which means unrecorded, and called C-X for audio, and V- X for video. Duplicated cassette is cousisting of assemblying the recorded tape into C-0 and V-0. There are very few company in the world, performing the most stages of these production processes, and Raks Elektronic A.Ş. is the first and the only in Türkiye. Having a great importance of both with its production capability of producing audio magnetic tapes in the meantime. Yll