Perakendecilik sektöründeki gelişmeler ve alışveriş merkezlerini tercih eden tüketicilerin eğilimi
Developments within retailing and tendencies of consumers prefering shopping centers
  1. Tez No: 113641
  2. Yazar: HANDAN TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Perakendecilik sektörü içinde büyük ölçekli mağazaların bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sayı ve hacim olarak artması, tüketici tercihlerini her geçen yıl artan oranda bu tip mağazalara yöneltmektedir. Avrupa Birliğine girme süreci içindeki Türkiye'ye birliğe ekonomik entegrasyon faaliyetleri kapsamında Avrupalı büyük firmalar çeşitli yatırımlar yapmaktadırlar. Türkiye çalkantılı ekonomisi, genel alım gücünün düşüklüğü, siyasi ve sosyal sorunları gibi olumsuz faktörlere karşın, Avrupa ölçeğine göre kalabalık nüfusu, bu nüfusun Avrupa standartlarına göre genç olması, hızlı kentleşme, toplumun artan bilgi ve kültür düzeyi ile Avrupa'nın büyük firmaları için cazip bir yatırım merkezi konumundadır. Bu tez çalışmasında perakendecilik sektöründe tarihsel gelişim; sektörün bugün geldiği nokta ve bu noktada öne çıkmaya başlayan yeni oluşumlardan alışveriş merkezlerinin dünyada ve ülkemizde sektör içindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır. Pazarlama bilimi açısından alışveriş merkezlerine doğru kaymaya başlayan tüketici tercihlerin de etken faktörlerin ortaya çıkarılması, eğilimlerin belirlenmesi; hem sektörde faaliyet gösteren firmaların planlama ve yatırım çalışmalarına ışık tutmak hem de sektörün ve tüketici profilinin ileriye dönük gelişiminin ipuçlarını elde etmek bakımından önemlidir. Bu çalışmada uygulanan kapsamlı tüketici anketleri ve bunların analizleri ile alışveriş merkezlerinin Türkiye perakendecilik sektöründeki şu anki yeri ve mevcut müşteri profilleri İzmir ili için ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increasing share of Shopping Centers both as quantity and as volume within Retailing Sector shows an augmentation of incline in consumer preferences towards these stores in recent years in Turkey similar to the rest of the world. Big European companies are planning and implementing various investment projects in Turkey which is in the midst of the integration process to the European Community. Turkey, despite some negative factors such as its unstable economy, low average purchasing power, multiple social and political problems is still an attractive investment spot for big scale European companies due to its crowded population which is much younger than the means in Europe, the increase in its urban population and the increasing level of education and culture of the society In this thesis study; the historical evolution in the retail industry, the present situation of the sector and within this present, the place of the Shopping Centers as one of the rising new forms of the trade are researched both in Turkey and the world in general. To find out the factors which effect the incline of consumer preferences towards Shopping Centers, and clarify these tendencies are much important for Marketing Science in order to help companies in developing their visions for their planning and investment projects as well as discovering the cues of the future of the industry and its consumer profile. With the consumer enquiries used in this study and their analysis.the present situation of the Shopping Centers in Turkish Retail Sector and their customer profiles are tried to be found out in the specific of izmir province. vn