Dipiridamol üzerine çalışmalar
- Tez No: 11371
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞUMNU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
96 ÖZET Tezin ilk kısmında Türk İlaç Piyasasında bulunan dipi ridamol preparatlarının in vitro yararlılıkları araştırılmış ve bu amaçla çözünme hızı tayin deneyleri ve fiziksel kon trolleri yapılmıştır. Buna göre incelenen 8 preparattan 2 ta nesinin çözünme hızı; 4 tanesinin ise ağırlık sapması açısın dan USP XXI, TF 1974 limitlerine uymadığı bulunmuştur. Zayıf bazik bir madde olan dipiridamol pH 2'nin altında iyonize olarak çözünür. Ancak dipiridamol kullanan hastaların mide sıvısı pH'sı herhangi bir nedenle 2'nin üstüne çıktığın da dipiridamolün çözünürlüğü azalır ve biyoyararlanım prob - lemleri ortaya çıkar. Bu yüzden dipiridamolün enterik kaplan ması ve de barsakta çözünürlük ve çözünme hızının artırılması en uygun yaklaşımdır. Bunu sağlamanın en uygun yolu ise dipi ridamolün enterik taşıyıcılar ile katı dispersiyonunun hazır lanmasıdır. Bu amaçla tezin ikinci kısmında farklı taşıyıcı lar ile dipiridamolün katı dispersiyonları hazırlanmıştır ve üzerlerinde uygulanan çözünme hızı tayin deneyleri ve x-ışını difraksiyon spektrumları, çözünme hızı artısının katı çözelti oluşumuna bağlı olduğunu ve bunun nedeninin de dipiridamolün katı dispersiyon içinde amorf halde moleküler büyüklükte ol masından ileri geldiğini göstermiştir. Hazırlanan katı dispersiyonlar içinde en uygun formülas- yon ise asit ortada dipiridamolün çözünürlüğünün engellendiği kalevi ortamda ise çözünüp kısa bir sürede doygunluk konsan trasyonuna ulaştığı 1:5 (a/a) Dip-Eud.S 100 sistemi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY In the first, part of this thesis, in vitro availabil ities of the commercially available dipyridamole preparations in Turkey were searched by the aid of dissolution rate deter minations and physical controls. As a result, within the 8 preparations that are examined, 2 of them were out of pharma copeia CUSP XXI, TF 1974) limits due to dissolution rates and 4 of them due to weight variations, Dipyridamole, being a weak base, is Ionised below pH 2, but when the gastric juice pH of the patients using dipyrida mole increases above 2 for any reason, the solubility of dipyridamole decreases resulting in bioavailability problems. For this reason, it is the most convenient approach to increase the solubility and dissolution rate of dipyridamole by enteric coated preparations, the best way of which is to form solid dispersions with the enteric carriers. To confirm this, in the second part of this thesis, solid dispersions of dipyridamole were prepared with different carriers. These studies with dissolution rate determinations and x-ray diffraction spectrums show that increase in dissolution rates were due to formation of solid solutions which in' turn is due to presence of dipyridamole in amorphous state and molecular sise in solid dispersions. Finally we concluded that, the best formulation within all the prepared solid dispersions is 1:5 (w/w) Dip-Eud.S 10098 system which completely prevents dissolution of dipyridamole in acidic medium but promotes dissolution of drug in basic medium, reaching saturation concentration in a relatively short time.