Okulöncesi eğitim kurumlarının eğitim hedeflerini gerçekleştirme düzeyi (Van ili örneği)
Achievement level of nursery schools which take part of Van city in terms of achieving the goals by the national ministry of education
  1. Tez No: 113758
  2. Yazar: PINAR PERİHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
99 ÖZET Bu araştırma Van il merkezindeki okulöncesi eğitim kurumlarının M.E.B.'ca belirlenen eğitim hedeflerini gerçekleştirme düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni öğrencilerin başarı düzeyi, bağımsız değişkenleri ise öğrencilerin cinsiyeti, sosyoekonomik düzeyleri, öğretmenlerin deneyim ve öğrenim düzeyleri ve okulun materyal düzeyleridir. Araştırma bulguları Van ili merkezindeki 7 ilköğretim kurumuna bağlı anasınıflarındaki 267 öğrenci ve 18 öğretmen ile çalışılarak elde edilmiştir. - Örneklemdeki öğrencilerin gelişimsel durumu“Portage Erken Eğitim Kılavuzu Kontrol Listesi”kullanılarak, - Çalışılan okullardaki eğitim materyallerinin düzeyi“Kurum Gözlem Formu”doldurularak, - Öğretmen bilgileri ise“Öğretmen Bilgi Formu”doldurularak saptanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde aşağıdaki kriterlere uyulmuştur: Portage Kontrol Listesi'nde bulunan 17 motor gelişim, 11 dil gelişim ve 14 bilişsel gelişim maddesinin tümünden başarılı olan öğrenci 100 tam puan almıştır. Öğretmenin öğrenim düzeyi ile öğrencilerin aldıkları gelişim puanları arasındaki ilişki“student t”testi kullanılarak belirlenmiştir. Sosyo ekomomik düzey, materyal çeşitliliği, öğretmenin deneyim düzeyi gibi değişkenlerden seçenekler arasında ortalama puan yönünden farklılık olup olmadığı“Tek Yönlü Varyans Analizi”ile karşılaştınlmıştır.100 Araştırma sonuçlarına bakıldığında; Alt sosyo-ekonomik düzey aile çocuklarının diğerlerine göre dil gelişimi alanında geri olduğu, Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre dil ve bilişsel gelişim alanında daha başarılı olduğu, Öğretmen öğrenim düzeyi ve deneyiminin sonuçlan değiştirmediği, Materyal düzeyi yeterli eğitim ortamlarındaki öğrencilerin daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
101 ABSTRACT This study is made to examine the achievement level of nursery schols which take part in the centre of Van City in terms of achieving the goals identified by the National Ministry of Education. The dependent variable of the research is the achievement level of the students. The independent variables are the sex and secio-economical level of students; the educational and experince levels of teachers, and the materials level of their schools. The findings are obtained by working with 267 studens and 18 teachers of 7 nursery classes. The developmental level of the studens is identified using Portage Cheeck List. The material level of nursery schools is identified using the“Institute Observation Form”which is developed by the researcher. The information about teachers is obtained using the“Teacher Information Form”which is developed by the researcher. The Portage Cheeck List is not applied fully. Only items related to psycho motor (17 items), language (11 items) and cognitive developmente (11 items) are applied to the students. Students who achieved all the items received a 100 points. The relation between teachers' educational level and the students' achivement level is obtained using the“student t”test. r.C.YÛKStKÖC'iikfmtimıiJU] MERKEZİ102 The relation beetween students' achievement level and their socio- economical level, their teachers' educational and experience level, and their schools' material level is obtained and compared using“One way ANOVA”. The following findings are obtained: 1- The language development level of the low socio-economik level students is lower than the others. 2- The language and cognitive development of girls is higher than the boys. 3- The teachers' educational and experience levels do not effect the achievement level of students. 4- The achievement level of students who have enough materials is higher than those who lack materials.