Resimde sembol: Çağdaş Türk resminde sembolik yönelişler
Symbols in art: Symbolic tedencies in modern Turkish art
- Tez No: 113904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İletişim olanaklarını kullanan insan düşünen ve hayal kuran bir varlık olarak estetik beğeniye sahiptir. Doğum-ölüm, iyi- kötü gibi karşıt çiftler, su, ateş, toprak gibi doğa ile ilgili kavramlara anlamlar yükler, (bereket, çoğalma, yaşam) Zamanla bu anlamlar yalınlaşır içeriğinde farklı anlamlar barındıran bir nevi şifre olarak nitelendirebileceğimiz işaretler oluşturulur. Tekrarlanma sonucu sembolleşir. Çalışma da şu sonuçlara ulaşılabilir; deşifre edilebilen, hacmi daralan bu şekiller toplumsal hafızayı, mitolojiyi, dini ayakta tutar. Sürekliliği zaman aşımını etkisiz kılar. Ancak yüklenen değerler farklılaşır. Örneğin ilk çağ insanı ile modern insanın sembolik tarzları birbirinden farklıdır. İlkel anlamlandıramadığı kötü güçleri, soyutu somutlaştırırken, modern insan karmaşık somutları soyutlaştırarak basitleştirir. Çağdaş Türk sanatında da aynı durum söz konusudur. Üzerinde durulan konular İnsan, toplum-insan, teknoloji-insan vb. İnsanın hem kendi hem de doğa ile mücadelesi bitmemiştir. Sezgi, duyum, taklit ve diğer yetilerini kullanarak sorgulamaya ortak bir dil olan resim diliyle ifadeci olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Man, being able to think, from images and use his communicative possibilities is in possesion of aesthetic appreciation. Man is capable of adding meaning, such as, fertility, reproduction and life to opposite concepts (birth-death, good- bad) or to consepts of nature (water, fire and soil). İn time, these meanings become plain within themselves and change in to a variety of codes with various meanings which are transformed into signs. The need to repeat itself is symbolized. Such results can be reached through works. These shapes which can be decaded and can change in volume are able to hold together the memory, mythology and religion of society. It's continuation removes the limit of time. However, the given values can change. For example, the symbolic styles of the Ancient Times and those of today are different. While man of the ancient Times couldn't give primery meaning to evil forces and worked from abstract to consrete forms simplifies everything through abstraction. We can see similar works in Modern Turkish Art. We can see more of man, society and man, teknology and man, etc. The struggle of man within himself and with nature has not yetended. Man will continue to question life with the help of his intuition, sensation, imitation and other talents throug a universal language which is the language of art.