Konya'da kentleşme kentlileşme ve kent içi nüfus hareketleri
Urbanization and the population movement in Konya
  1. Tez No: 113903
  2. Yazar: ERCAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
119 ÖZET Ülkemizde 1950'li yıllarla beraber hız kazanan kentleşme sürecini Konya ili de hemen hemen aynı niteliklere sahip olarak yaşamaktadır. Konya kent merkezi içerisinde yer alan Selçuklu ilçesi kent merkezi nüfus artış hızı bakımından zirvededir. Bunda da en etkili neden kent içerisindeki nüfus hareketleridir. Konya kent merkezi büyük oranda Konya ili sınırlan içerisindeki köy ve kasabalarda ikamet eden nüfusu kendisine çekmektedir. Kente göç eden nüfusun yerleşmek için ilk tercih ettikleri mahalle, köy ve kasabalarının kent merkezine göre bulunduğu yöndeki akraba ve hemşehrilerinin bulunduğu çevre konumundaki mahalleler olmaktadır. Köyde zorlaşan geçim şartları ile daha çok gelir elde etme beklentisi göç kararında etkili olmakta, eğitim seviyesi düşük, niteliksiz bir iş gücü, evliliğin ilk yıllarında çekirdek aile olarak kente göç etmektedir. Köyden kente göç eden nüfusta kent içi hareketlilik, kente ilk yerleştikleri yıllarda alt gelir grubu mahalleler arasında yoğunlukta olmakta, kentte kalış süresi arttıkça, yaşında ilerlemesi, ev sahibi olunması, akraba, hemşehri, arkadaş çevresine yerleşmesiyle azalmaktadır. Köyden kente göç eden nüfus içerisinde azımsanmayacak oranda köye dönme isteği vardır. Kasım 2000 ve Şubat 2001 Ekonomik Krizleri neticesinde eğitim seviyesi düşük, niteliksiz bir iş gücü portresi çizen aile reisleri için geçim daha da güçleşince, kent içi yer değiştirmek bir yana kentten köye dönmeyi düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
120 Summary As of 1950' s the rapid urbanization process was also experienced by Konya province in the same qualities and manners. Selçuklu district in Konya centrum is at the top in terms of rate of population increase. The most important factor in this phenomena is the population movement inside the city. Konya' s centrum is attractive mainly for the dwellers of villages and towns in the provincial borders. The imigrant population firstly prefers to settle down in the districts in which their relatives live in the periphery The harsh living conditions in the rural areas expecdation of well paid jobs are influential in the decision of migration. By the way, lower educated, unqualified work power migrates to city as a nuclear family. The migrated population from rural into urban brings about a high mobility in urban life especially during the early years of settlement. At that time the mobility is rather high among the lower districts. However, as getting older, staying longer, owning houses and rooting relatives and friends enviroment the mobility loses its tension. There is an outstanding rate of imigrant who is eager to turn back to their villages. As a result of November 2000 and February 2001 Economic Crisis, when life became much harder for those who are lower educated and unqualified family chiefs, instead of moving inside the city, the plan of going back to the villages became a much better one.