Şanlıurfa ilinde un fabrikaları ve un değirmenlerinde bulunan zararlılar ve bulaşma oranları
Pests of flour grinding facilities and mills the province of Şanlıurfa and their contamination rates
- Tez No: 114166
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİNDE UN FABRİKALARI VE UN DEĞİRMENLERİNDE BULUNAN ZARARLILAR VE BULAŞMA ORANLARI Mehmet YÜCEL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Estitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 2001, Sayfa:39 Yapılan çalışmada Şanlıurfa ilindeki fabrika ve un değirmenlerinde, Kırma biti (Tribolium confusum Duv.), Değirmen güvesi (Ephestia kuehniella Zell.), Buğday biti (Sitophilus granarius L.), Ekin kambur biti (Rhizoptera dominica F.), Kırma biti {Tribolium castaneum Hbst), Khapra böceği (Trogoderma granarium Evest), Un kurdu (Tenebrio molitor L.) ve Hububat ambar akan {Acarus siro L.) tespit edilen zararlı türlerdir. En yaygın ve en yoğun zararlı tür, T. confusum dir. Bu tür çalışma kapsamına alman bütün işletmelerde saptanmış ve toplam populasyon içindeki payı ise % 97.83 olarak bulunmuştur. İşletmelerin %95'inde bulunan E. kuehniella, T. confusum ' dan sonra en yaygın tür olup, toplam populasyon içindeki payı % 0.5 olmasına rağmen, oluşturduğu zarar bakımından özellikle un fabrikaları için önemli bir zararlı olduğu belirlenmiştir. Un fabrikalarında depolanan unlar, depolama döneminde T. confusum ve E. kuehniella bulaşmakta ve özellikle önemli kalite kayıpları meydana getirmektedir. Kalite kayıpları ile birlikte E. kuehniella ile bulaşık örneklerde, 6 aylık depolama döneminde %1 oranında ağırlık kaybı da saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Un Fabrikası, Un Değirmeni, Un Zararlıları.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT A THESIS PESTS OF FLOUR GRIDING FACILITIES AND MILLS IN THE PROVINCE OF ŞANLIURFA AND THEIR CONTAMINATION RATES Mehmet YÜCEL Harran Universty Institute of Graduate Studies The Field of Plant Protection 2001, Page: 39 This research was conducted to find out the harmful pest species at flour factories and mills in the province of Şanlıurfa (Tribolium confusum Duv.), Mediterranean flour moth (Ephestia kuehniella Zell.), include Granary weevil {Sitophilus granarius L.), Lesser grain borer (Rhizopertha dominica F.), {Tribolium castaneum Hbst.), (Trogoderma granarium Evest.), Cadeile (Tenebrio nwtitor L.) and (Acarus siro L) were identified. The most common and harmful pest species of flour factories and mills in the province of Şanlıurfa is Confused T. confusum This species is detected in all related facilities examined under the scope of the study and is found to have a share of 97.83 % in total pest population seen in the region. It has been determined that R kuehniella, seen in the 95 % of flour grinding facilities is the most common species after T. confusum and it is an effective pest species especially for flour grinding mills in terms of its damage, although it has a share of 0.5 % in total pest population. Flours stocked in grinding facilities are contaminated with T. confusum and R kuehniella during the stocking period and hence there occur considerable quality losses due to this contamination. It has been found that there is weight loss of 1 % in specimen contaminated with K kuehniella during the stocking period of six months as well as these quality losses. KEY WORDS : Flour Grinding Facility, Flour Mill, Flour pests.