Modifiye edilmiş elementel kükürt yüzeyinde Zn(II) iyonlarının adsorpsiyonu
Zinc adsorption from aqueous solutions by the surface of modified sulphur
  1. Tez No: 114165
  2. Yazar: SEDAT CINCIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
n ÖZET MODİFİYE EDİLMİŞ ELEMENTEL KÜKÜRT YÜZEYİNDE Zn(H) İYONLARININ ADSORPSİYONU Sedat CINCIK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilin* Dalı 2001, Sayfa:60 Adsorpsiyon konusunda yeni ve orijinal bir çalışma yapmak amacıyla gerekli literatür taraması yapılmış fakat, Elementel kükürdün adsorbent veya sabit aktif yüzey olarak kullanılmasıyla adsorpsiyon çalışması yapılmadığı tespit edilmiştir. Konuyla ilgili bir ön çalışma yapılmış fakat literatüre girebilecek bir dergide yayınlanmadığından konu el değmemişliğini halen korumaktadır. Yaptığımız çalışmada, kükürdün yumuşak metallere ilgisinden faydalanarak sudaki çinkonun kükürt vasıtasıyla adsorplanması imkanları araştırılmıştır. Elementel kükürt suda moleküler olarak çözünmemektedir. Kükürdün mikro kristal olarak sulara karışabileceği problemi ise iyi bir filtrasyon tekniği ile engellenebilir. Bu düşünceler doğrultusunda elementel kükürdün adsorbent olarak kullanılmasına bağlı ekstra bir çevre sorunu oluşmayacaktır. Ayrıca elementel kükürdün kimyasal özelliği gereği metal elementlerle egzotermik bir tepkime sonunda suda çözünmeyen kararlı tuzlar oluşturduğu bilinmektedir. Kükürdün metallerle bileşik yapma meyli esas alınarak kükürt yüzeyinin de metal iyonlarına karşı fiziksel aktif olabileceği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMLER: Adsorpsiyon
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Master Thesis Zinc Adsorption From Aqueous Solutions By The Surface of Modified Sulphur Sedat CINCIK Harran Ünversty Graduate School Of Natural And Applied Science Depertment Of Chemistry 2001,Page:60 Metalic Zinc and its compounds are extensively used in industrial application. Zinc, introduced from wastewater of related industries to water sources, causes pollution in aquatic system. Chemical precipitation is the most common method for removing Zn(H) from aqueous solutions. Adsorption methods for removing zinc ions material as an absorbent in the treatment of industrial wastewater containing metal ions is being considered from aqueous system have also been studied. In recent years, the use of natural. In this study, the use of sulphur in the removal of Zn(II) from aqueous solutions have been investigated. For this purpose, the effect of adsorption parameters, such as contact time, pH and temperature of solution, initial concentration of zinc ions on the removal of sulphur have been studied. The applicability of Langmuir and Freundlich izoterms for the present system were tested and the thermodynamic functions, rate constants were calculated. The optimum contact time was found to be 50 minute for initial concentration of 1.25 mg/lt of zinc species of 100 gr/lt adsorbent dosage at 25.5 °C. Under these conditions, the maximum removal of Zn(II) by adsorption on sulphur was found to be approximately %95 at pH=12 KEY WORD : Adsorption