Talk flotasyonunda hidrofilik kalsit tanelerinin yüzmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
The Investigation of parameters influencing the flotation of hydrophilic calcite particless in talk flotation
  1. Tez No: 114189
  2. Yazar: GÜVENGEZ YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
u ÖZET Yüksek Lisans Tezi TALK FLOTASYONUNDA HİDROFİLÎK KALSİT TANELERİNİN YÜZMESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Güvengez YILDIZTEKİN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ünal AKDEMİR Bu çalışmada hidrofilik tanelerin suyla sürüklenmesini etkileyen faktörlerden, tane boyutu, köpürtücü türü ve miktarı, karıştırma hızı ve katı oranının etkileri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle hidrofilik tane olarak kullanılan kalsitin suyla taşınması araştırılmış, daha sonra bu çalışmadan elde edilen sonuçlar talk - kalsit karışımında denenmiştir. Tek başına kalsitle yapılan çalışmalarda tane boyutu inceldikçe, suyla taşınımın arttığı belirlenmiştir. Diğer parametrelerin etkisi de, tane boyutu kadar olmasa da gözardı edilmemelidir. Talk - kalsit karışımlarında ise, tek başına kalsitin bulunduğu sistemlerden farklılıklar görülmüş ancak genel profil değişmemiştir. Tane boyutu küçüldükçe gangın suyla sürüklenerek konsantreye taşınması büyük ölçüde artmaktadır. Minimum taşınma düşük pülp yoğunluğunda veAerofroth 88 türü köpürtücü ile elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Suyla Sürüklenme, flotasyon, talk, kalsit, hidrofilik tane.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT M.Sc. Thesis THE INVESTIGATION OF PARAMETERS INFLUENCING THE FLOTATION OF HYDROPHILIC CALCITE PARTICLES IN TALK FLOTATION Güvengez YILDIZTEKİN Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ünal AKDEMİR In this study, the effects of particle size, type and concentration of frother, impeller speed and pulp density on the entrainment of hydrophilic particles were investigated. First the entrainment behavior of single calcite as hydrophilic mineral was studied then the results were tested for talc - calcite mixture. The results of single calcite system indicated that the amount entrained increased with decreasing particle size. The effects of other factors although less than that of particle size must not be neglected. Some differences were observed for talc - calcite mixture from single calcite behaviour however the general profile didn't change. The entrainment of calcite increases with increasing fineness. Minimum entrainment was taken at low pulp densities and with Aerofroth 88 frother. KEY WORDS: Entrainment, flotation, talc, calcite, hydrophilic particle.