Aydın İlinde incir ağaçlarında zararlı ceroplastes rusci L.(homoptera:coccidae)'nin bazı biyolojik özellikleri ve popülasyon değişimi üzerinde incelemler
Determination of population fluctation and some biological characteristics of ceroplastes rusci L.(homoptera:coccidae) on fig in Aydın Province
  1. Tez No: 114208
  2. Yazar: FATMA ÖZSEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
-53- OZET Bu çalışma Aydın ili incir ağaçlarında zararlı Ceroplastes rusci (L.)'nin popülasyon değişimi ve bazı biyolojik özelliklerinin saptanması amacıyla 1999-2001 yıllan arasında yürütülmüştür. Örnekler İncirliova (Erbeyli köyü), Germencik, Buharkent ve Bozdoğan ilçelerinde belirlenen birer bahçede periyodik olarak mayıs ve eylül ayları arasında 15 günde bir, ekim ve nisan aylan arasında ise ayda birer kez olmak üzere çalışmalar sürdürülmüştür. Laboratuvara getirilen bulaşık dal ve yapraklar üzerindeki zararlılara ait tüm biyolojik dönemler canlı, ölü ve parazitli olarak sayılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, C. ruscfmn kışı, 2. ve 3. nimf dönemleri ile genç dişi ve ergin dişi dönemlerinde geçirdiği, yılda 2 döl verdiği bir dişinin ortalama 750 (450- 2023) adet yumurta bıraktığı saptanmıştır. Aynca, yapraklarda düşük yoğunlukta zararlının erkek bireylerine de rastlanmıştır. Kimyasal savaşın etkili olduğu biyolojik dönem olan 1. dönem nimfler birinci dölde en yoğun olarak haziran ayında, ikinci dölde ise ağustos ayında görülmüştür. Zararlının parazitli bireylerine en yoğun olarak yapraklar üzerinde, ergin dişi dönemindeki bireylerde, ağustos ayında ikinci dölde rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-54- SUMMARY This study was carried out from 1999 to 2001 in Aydın province, and aimed to find out the population fluctation and some biological charecteristics of Ceroplastes rusci (L.) on fig trees. Samples were collected from İncirliova (Erbeyli village) Germencik, Buharkent and Bozdoğan districts. Periodically samplings were done between may and September each 15 day, and between October and april once a month. All biological stages, either alive or death and parashezed individual of pest were counted on the branches or leaves infected. According to the results obtained, it was determined that C.rusci overwintered as second, thirth nymph, young female and adult female stages on branches in Aydın province. They have two generations per year. It was determined that one female laids average 750 (450-2023) eggs. Also males of C. rusci were determined at low density on the leaves of fig trees. The mobile nymphes of C. rusci, which were the most susceptible stage to insecticide, were found in orchard at first generation in June and at second generation in August. Most of individuals infected with parazitoit of the pest were determined on the leaves at second generation, in August, at female stage individuals.