Bozdağlar'ın kuzey ve güneyindeki Triturus vulgaris (Urodela:Salamandridae) populasyonlarının taksonomik incelenmesi
Taxonomic investigation of the populations of Triturus vulgaris (urodela:Salamandridae) in the north and the south of Bozdağlar
  1. Tez No: 114207
  2. Yazar: NAZAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışma Triturus vulgaris türüne ait sucul evrede 100 örnek (50 SS, 50 $ $) ile yapılmıştır. Bozdağlar'in güney (Efes) ve kuzeyi (Manisa)'nden toplanan örnekler morfolojik karakterler, vücut ölçüleri ve oranlan, renk ve desen karakterleri ve biyotop özellikleri bakımından karşüaştırılmıştır. Populasyonlar arasında total vücut boyu ortalaması balonundan önemli derecede farklılık vardır (Efes
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation was carried out 100 samples (50 cTcf, 50 9 9) in aquatic stage of Triturus vulgaris. Samples which were collected from the south (Efes) and the north (Manisa) of the Bozdags were compared with each other according to their morphological characters, body measurements and rates, coloration and patterns, and characteristics ofbiotops. There is a significant difference between the populations in terms of mean body length (Efes C?cT= 59.42 mm, 9 9 = 60.10 mm; Manisa ö" cT= 71.74, 99= 66.50 mm). In this connection, Coefficient of Difference (CD) was calculated as 1.36 between males of the populations. In addition, it was found that males of the population statistically differed from each other in terms of 15 rates of body measurements. It will be possible to say that males of the Efes Population which has the small forms showed remarkable differences from males of ine Manisa Population at the level of subspecies. However, it would be more useful to explane the certain taxonomic status of the Efes Population by using the biochemical methods