Güneşte kurutulmuş domateslerin depolanması sırasında meydana gelen değişmeler
Change on sun dried tomatoes during storage
  1. Tez No: 114279
  2. Yazar: BİLGE DEMİRBÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN BAĞDATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada güneşte kurutulmuş domatesler üzerinde depolama koşullarının etkisi incelenmiştir. Materyal olarak Ege Bölgesinin geleneksel sanayi ve kurutmalık domatesi olan Rio Grande çeşidi kullanılmıştır. Yıkanan, ikiye kesilip NaCI ve sodyum metabisülfit ile muamele edilen domatesler, 6 gün boyunca güneşte kurumaya bırakılmıştır. İşlenmiş domatesler üç farklı ortamda ambalajlanmış (Azot, vakum ve normal atmosfer şartlarında) ve 4° C ve 20° C olmak üzere iki ayrı sıcaklıkta muhafaza edilmişlerdir. 9 aylık depolama süresince nem, S02 içeriği aw, pH, titre edilebilir asitlik, Hunter L ve a/b renk değerleri ve mikrobiyolojik gelişim yönünden incelenmiştir. Sonuç olarak depolama süresi boyunca modifiye atmosfer ve soğuk depo ortamı koşullarının, kimyasal bozulma gibi olumsuz etkileri önlediği, bu uygulamanın kurutulmuş domateslerin kalitesinin korunmasında önemli işlem olduğu görülmüştür. Azot gazı uygulanmış ambalaj kullanılması ile görünüş tat ve renk gibi kalite özellikleri kabul edilebilir düzeyde seyrettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the effects of storage conditions of sun dried tomatoes have been investigated. Rio Grande which is the traditional processing tomato variety of Aegean Region was used. After they were washed, halved and treated with NaCI and sodium metabisulphite solution; they left to dry under sun for 6 days. Processed tomatoes were packaged under three different gas atmosphere conditions (nitrogen, vacuum and air) and they were stored at two different temperatures, 4°C and 20°C. During the storage of nine months the changes in moisture and S02 content, aw values, pH, titratable acidity, Hunter L and a/b color values, microbial activity have been investigated. During the storage period it has investigated that the usage of modified atmosphere conditions and cold storage prevents negative effects like chemical degradation and this application protected the quality of sun dried tomatoes.