Susanoğlu (İçel) beldesi ve çevresinin su kimyası incelenmesi
Chemical analysis water in Susanoğlu town and surroundings
  1. Tez No: 114331
  2. Yazar: BAŞAK TAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ÇETİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi SUSANOĞLU (İÇEL) BELDESİ VE ÇEVRESİNİN SU KİMYASI İNCELEMESİ Başak TAŞAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı 2001, Sayfa :69 Bu çalışmada Kubat, Atakent, Erdemli, Taşucu, Susanoğlu Köyü, Çıtak 5 Sitesi, Kızkalesi ve İçel kaynakları ile yerleşim yerlerine su veren kuyu suları incelenmiştir. Çalışma Susanoğlu (İçel) beldesi ve yakın çevresini kapsamaktadır. İnceleme alanında tek bir formasyon yüzeylemektedir. Bu da tabanda kumlu killi kireçtaşı ve kireçtaşı litolojisinde izlenen Orta Eosen yaşlı Adras Formasyonudur. Formasyon etkin tektonizmaya bağlı olarak kırıklı çatlaklı ve ileri derecede karstik bir yapıya sahiptir. Kimyasal analiz neticelerine göre kaynak ve kuyu sularında bulunan başlıca anyon ve katyonların kökenleri açıklanmıştır. Bu verilerin yardımıyla suların Schoeller, üçgen, dairesel, Piper ve sütun diyagramları çizilerek suların kimyasal bileşimlerinin litolojiyle ilişkileri ortaya konulmuş, ayrıca suların birbirleriyle korelasyonu yapılmıştır. Ca, Mg ve HCO3 sularda en fazla bulunan iyonlardır. ANAHTAR KELİMELER: Susanoğlu, Kızkalesi kaynağı, Taşucu kaynağı, Schoeller diyagramı
Özet (Çeviri)
Ill Masters Thesis CHEMICAL ANALYSIS OF WATER IN SUSANO?LU TOWN AND SURROUNDINGS Başak TAŞAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 2001, Page: 69 In the present, water samples collected from wells and other water sources of Kubat, Atakent, Erdemli, Taşucu, Susanoğlu, Çıtak 5 district, Kızkalesi and İçel were examined. This study included the Susanoğlu (İçel) town and its surroundings. Only one kind of formation was predominant in the region from which samples were collected. This formation was consisted of sandy, clayey limestone and limestone like middle Eosen-aged Adras Formation. As the result of an effective techtonism, the formation showed a cracked-broken and highly karstic characteristics. The anionic and cathionic composition of the water taken from wells and water sourcess was determined by chemical analysis. From the results of analysis, the Schoeller, triangler, circular, Piper and columnar diagrams of data were drawn, the relation of chemical composition of water with lithology was documented, and the correlation between samples was determined. Ca, Mg and HCO3 were the ions found at the highest concentration in the water samples. KEY WORDS : Susuanoğlu, Kızkalesi water source, Taşucu source, Schoeller diagram.