Tatlı su istakozu, astacus leptodactylus ssp.'nin barınak kullanımı
The Burrow use of freshwater crayfish, astacus leptodactylus ssp.
- Tez No: 114350
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. MUSTAFA HARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TATLISU ISTAKOZU, ASTACUS LEPTODACTYLUS ssp.'NİN BARINAK KULLANIMI Önder AKSU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Yetiştiricilik Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 30 Bu çalışma Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Laboratuvarlarındaki akvaryumlarda ve Cip Balık Üretim Tesisi havuzlarında yürütüldü. Barınağın ışık geçirgenliğinin barınak kullanımına etkisinin araştırıldığı çalışmada kerevitlerin en fazla siyah barınakları (%79.2) ve sırasıyla saydam barınakları (%13,6), yeşil barınakları (%6.4), beyaz barınakları (%0.8) kullandıkları tespit edilirken; barınak içerisinin aydınlatıldığı çalışmada kerevitlerin barınak kullanım oranlarının %56.67 olduğu gözlemlendi. Değişik çaplardaki boru barınaklar kullanılarak barınak büyüklüğünün barınak kullanımındaki rolünün araştırıldığı deney süresince; kerevitler 60, 70 ve 80 mm çapındaki barınakları birbirine yakın oranlarda kullanırlarken, 50 mm çapındaki barınakları oldukça az kullanmışlardır. Sudaki çözünmüş oksijenin barınak kullanımına etkisi araştırılırken; havalandırma yapılmayan akvaryumdaki kerevitlerin barınakları havalandırma yapılan akvaryumdaki kerevitlerden önemli bir oranda fazla kullandıkları saptanmıştır (X2= 14.175, p < 0.005). Kerevitlerin üç farklı barınak tipini kullanımlarının karşılaştırıldığı çalışmada ise en yoğun olarak boru barınakları (%64.4), sonra taş barınakları (%26.4) ve en az tuğla barınakları (%9.2) kullandıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis THE BURROW USE OF FRESHWATER CRAYFISH, ASTACUS LEPTODACTYLUS SSP. Önder AKSU Fırat Universitiy Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fish Production and Breeding 2001, Page: 30 Studies were carried out at the laboratories of Aquacukure Faculty and Cip Fish Production Centre of Fırat University, Elazığ. In the study, the effect of light permeability of hide on burrow use, it was observed that crayfish used of the black burrows more frequently (%79.2) than the others (transparent burrows %13.6; green burrows %6.4; and white burrows %0.8 respectively). The rate of burrow use of crayfish was 56.6 in the lighted burrows. In the study, the effect of burrow wide on burrow use of crayfish it was found that crayfish used the burrows in 60, 70 and 80 mm wide more frequently than the burrows in 50 mm wide.