Horata (Malatya) kaynağının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeology investigation of Horata (Malatya) spring waters
- Tez No: 114362
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN ÇETİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi HORATA (MALATYA) KAYNAĞI'NIN HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Osman GÜNAYDIN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 54“Horata (Malatya) Kaynağı'nın Hidrojeoloji İncelemesi”başlıklı bu çalışmada Horata Kaynağı'nın hidrojeoloji incelemesi yapılmıştır. Çalışmada kaynağın beslenme alanının jeolojisi çalışılmış ve kaynaktan alınan su numunelerinin kimyasal analizleri yapılmıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü' nün bölge için yapmış olduğu 19 yıllık yağış ortalaması 386.70 mm, sıcaklık ortalaması 13.60 °C dir. Çalışma alanında Paleozoyik'ten Senozoyik'e kadar değişen birimler yüzeylemektedir. Bu birimler yaşlıdan gence doğru: Permo-Karbonifer yaşlı Malatya Metmorfitleri, Üst Kretase yaşlı Gündüzbey Formasyonu, Üst Eosen yaşlı Yeşilyurt Formasyonu, Kuvaterner yaşlı Taraça ve Alüvyonlar şeklinde sıralanış göstermektedirler. Bölgede su taşıyan formasyonlar Malatya Metamorfitleri, Gündüzbey Formasyonu ve Yeşilyurt Formasyonu' dur. Kimyasal analiz neticelerine göre kaynak ve kuyu suyunda bulunan başlıca anyon ve katyonların kökenleri açıklanmıştır. Bu verilerin yardımıyla suların Schoeller, Üçgen, Sütun, Piper, Stiff, İçilebilme, ABD Tuzluluk Laboratuvarı, Wilcox,Ill Kalsiyum Denge ve Su-Karbonat Denge diyagramları çizilmiştir. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat sularda en fazla bulunan iyonlardır. Horata Kaynağı'nın 20.06.2000-02.10.2000 tarihleri arasında debi değişimi ölçümlerle belirlenmiştir. Buna göre en az debi 22 İt/sn (25 Eylül 2000), en çok debi 1528 İt/sn (15 Mayıs 2000)'dir. Horata Kaynağın' da 20 Haziran 1999-15 Eylül 1999 döneminde boşalan su miktarı, 1.08 x 1 06 m3 olarak bulunmuştur. 14 Mayıs 2000-25 Eylül 2000 döneminde boşalan su miktarı ise 4.01 x 106 m3 bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Hidrojeoloji, Horata Kaynağı, Malatya Metamorfitleri, Kaynağın boşalımı, Kalsiyum, Karbonat
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis HYDROGEOLOGY INVESTIGATION OF HORATA (MALATYA) SPRING WATERS Osman GÜNAYDIN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 2001, Page: 54 In this study, titled as“Hydrogeology Investigation of Horata (Malatya) Spring Waters”, water sarnies have been studied with respect to their physico-chemical and hydrogeology characteristics. According to meteorological data the mean precipitation and temperature for the region over 19 years are 386.7 mm and 13.6 °C, respectively. The study area hosts a variety of lithologies with varying ages from Paleozoic to Cenozoic. These include, progressing upward, Malatya Metamorphics of Permo- Carboniferous age, Gündüzbey Formation of late Cretaceous age, Yeşilyurt Formation of late Eocen age and debris and alluvial deposits of Quaternary age. Groundwater-bearing formations in the area are the Malatya Metamorphics, Gündüzbey and Yeşilyurt Formations.V Origin of the anions and cations contained by the water samples is explained based on the data acquired from the chemical analyses. A number of diagrams including Schoeller, Piper, Terrary, Stiff, Column, Drinkability, USA Salinity, Wilcox, Calcium balance and Carbonate balance by employing these data. Ca+2,Mg+2, and HCO3" are the principle ions contained by the waters analyzed. Variations in water flow (discharge) of the spring waters were measured during the period between 20.06.2000 and 02.10.2000. According to these mesurements, highest discharge was 1528 lt/sec at 15 may 2000, and lowest reading was 22 lt/sec at 25 September 2000. Water discharge of the Horata spring was 1.08 xlO6 cubic meters during the period between 20 June 1999 and 15 September 1999. Wereas, this amount was 4.01 x 106 cubic meters during the period between 14 May 2000 and 25 September 2000. KEY WORDS: Hydrogeology, Horata Spring, Malatya Metamorphics, Discharge spring. Calcium, Carbonate