Akut apandisit tanısı doğrulanan hastaların, preoperatif periappendiküler BT morfometrilerinin incelenmesi ve periappendiküler BT değerleri ile apandisit perforasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preoperative ct morphometry and periappendiculer CT values and perforation of appendicitis in confirmed diagnosis of acute appendicitis patients,
  1. Tez No: 406652
  2. Yazar: ERDAL HORATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN TURAMANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Genel Cerrahi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, General Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akut apandisit çok yaygın bir akut batın hastalığıdır. Genel cerrahide ameliyat gerektiren ve çok sık karşılaşılan akut apandisitte günümüzde perforasyon oranları halen %20 civarında izlenir. Literatürde apandisit perforasyonu ve BT değerleri arasındaki ilişki ve perforasyonu arttıran değerleri anlatan çalışmaların sayısı ve kapsamı yeterli değildir. Çalışmamızın amacı, apandisit tanısı doğrulanan erişkin hastaların preoperatif çekilen BT'lerinde appendiks vermiformis morfometrisinin ve periappendiküler bölge değerlerinin incelenmesi ve bu değerlerin artışı ile apandisit perforasyonu arasındaki ilişkiyi saptanmak, cerrahi öncelikleri belirlemek ve perforasyonu ve komplikasyonlarını önlemektir. Çalışmamıza 18-80 yaş arası 50 hasta alındı. Çalışma örnekleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastenesi'ne başvuran, batın bilgisayarlı tomografileri çekilen ve apandisit tanısı doğrulanmış ve apendektomi geçirmiş kişilerden seçildi. Çalışmamıza gecikmiş perfore apandisiti ve jenerealize peritoniti olan hastalar alınmadı. Preoperatif BT incelemesinde appendiks vermiformisin tek duvar kalınlığı, lümen çapı ve apendiks vermiformis uzunluğu ölçüldü. Periappendiküler bölge BT bulgularından perforasyon varlığı, periapendiküler inflamasyon ve Hounsfield unit (HU) değeri, apendikolit, periçekal yağlı dokuda çizgilenme ve artış, serbest sıvı, lokalize lenfadenopati bulgularına bakıldı. Postoperatif olarak da hasta dosyalarından apendektomi sırasında perforasyon izlenip izlenilmediğine bakıldı. Çalışmamızın kriterlerine uyan 46 hastada postoperatif perforasyon yoktu, 4'ünde ise postoperatif perforasyon vardı. Çalışmamızda bazı parametrelerin ortalamalarına non-perfore/perfore olarak batığımızda; Appendiks vermiformis lümen çapı 3,9 mm/6,3 mm, HU değeri -36.60/-6 olarak bulundu. Ayrıca periçekal yağlı dokuda artış %73,9/ %100, periapendiküler inflamasyon %73,9/ %100 ve serbest sıvı varlığı da %26,1/%50 olarak bulundu. Çalışmamızda ortalamalar arasında fark olmasına karşın preoperatif periappendiküler BT değerleri ile postoperatif perforasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunamadı. Literatüre baktığımızda bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda appendiks çapı, lümen içi sıvı yoğunluğu, fokal duvar defekti, apendikolit ve periappendiküler inflamatuar değişiklikler perforasyon ile ilişkili bulunmuştur. Akut apandisit perforasyonu ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmamızın içeriğinin de akut apandisitin cerrahi acilleri konusunda cerrahlara yol göstereceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is a most common acute abdominal disease. Perforation rates of acute appendicitis are still around 20%. In the literature count and scope of works, describing values that increase the perforation and relationship between appendicitis perforation with CT, aren't enuogh. The aim of our study is to evaluate this relationship and to identify surgical priorities and to prevent perforation and complications. In our study 50 patients between 18-80 years of age was taken. Study examples were selected from people who admitted to Afyon Kocatepe University Hospital, abdominal CT scanned and verified the diagnosis of appendicitis and had an appendectomy. Patients with generalized peritonitis and perforated appendicitis were excluded. One wall thickness, lumen diameter and length of vermiform appendix, periappendicular inflammation, Hounsfield units value, appendicolith, increase in pericaecal fatty tissue, free fluid and localized lymphadenopathy were evaluated at the preoperative CT examination. Whether or not perforation during appendectomy is viewed postoperatively from the patient files. There was no postoperative perforation in 46 patients fulfilling the criteria of our study, while 4 had postoperative perforation. In our study, the mean values of some parameters of the non-perforated/perforated as has been looked; lumen diameter of vermiformis appendix 3.9 mm/6.3 mm, HU value -36.6/-6 was found. In addition, increase in pericaecal fatty tissue 73.9%/100%, periappendicular inflammation 73.9%/100% and presence of free fluid 26.1%/50% were found. Although the difference between the mean, statistically significant results weren't found between the preoperative CT values and postoperative perforation. When we look at the literature in the studies, appendiceal diameter, intraluminal fluid density, focal wall defect, appendicolith and periappendicular inflammatory changes have been associated with perforation. Perforation of acute appendicitis can lead to serious complications. We believe that the content of our study guide to the surgeon on urgent surgery of acute appendicitis.