Kağıt üretiminde elde edilen ağaç yağı katranının asfalt modifikasyonunda kullanabilirliğinin araştırılması
Investigation of tall oil pitch obtained from paper production in the asphalt modification
  1. Tez No: 114365
  2. Yazar: PERVİZ AHMEDZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KULOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ KAĞIT ÜRETİMİNDE ELDE EDİLEN AĞAÇ YAĞI KATRANIN ASFALT MODİFİKASYONUNDA KULLANABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Perviz AHMEDZADE Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2001,Sayfa:84 Bu çalışmanın amacı Dalaman-Muğla Selüloz Kağıt (SEKA) fabrikasında kağıt üretiminden elde edilen ağaç yağının (Tall oil) tasfiyesi sırasında atık malzeme olarak alınan ağaç katranının (AK) (Tall oil pitch) bitüm modifikasyonunda kullanılabilirliğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada öncelikle bitüm ile modifikasyonda kullanılan AK'nın karıştırma sıcaklıklarının uygunluktan araştırılmış ve kimyasal yapıları incelenmiştir. Bitüm ve bitüme %1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oranlarında AK katkı maddesi ilavesi ile oluşturulan bağlayıcılar üzerinde penetrasyon, yumuşama noktası, düktilite ve özgül ağırlık deneyleri yapılmıştır. Daha sonra modifiye edilmiş bağlayıcılardan Marshall numuneleri hazırlanarak bu numunelerin Marshall stabilitesi, akma, boşluk oranları, teorik ve pratik yoğunluklar bulunmuş ve saf asfalt çimentosunu içeren numunelerin değerleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca %8 AK katkılı bitüm içeren Marshall numuneler oluşturularak, numuneler üzerinde serbest basınç mukavemeti ve yorulma deneyleri yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda, %8 AK katkılı numunelerin Marshall stabilite değeri %17 oranında, R20, R50, Rs, Rd değerleri sırasıyla %10, %7, %15, %18 oranlarında ve yorulma ömrü değerleri 90kg, 100kg, ll0kg'lık yüklemelerde, sırasıyla %35, %48, %37 oranlarında, katkısız bitüm içeren numunelerinin değerlerinden daha yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak AK'nın asfalt betonu üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu ve bitüm modifikasyonunda kullanılabileceği ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Asfalt çimentosu, Ağaç katranı, Modifiyer, Kaplama Karışımları
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATION OF TALL OIL PITCH OBTAINED FROM PAPER PRODUCTION IN THE ASPHAL MODIFICATION Perviz AHMEDZADE Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Civil Engineering 2001, Page : 84 The aim of this study is to show that bitumen modification can be carried out with the waste product of Tall Oil of SEKA paper factory in Dalaman-Muğla which is called Tall Oil Pitch (TOP). Initially, in the study heating condition and chemical structure was examined for the TOP which was going to be used for bitumen modificatioa After adding the TOP to the bitumen at rates of 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 6%, 7% and 8%, penetration, softening point, ductility and specific gravity tests were carried out. Later, Marshall samples were prepared by using the modified binder. Marshall stability, flow, void rates, theoretical and practical densities test results were compared with the pure asphalt cement test results. Marshall tests, fatigue tests, uniaxial tests were carried out on samples contaning 8% with and without modified asphalt cement. Tests results has shown that Marshall stability values were increased at about 17%; R20, R50, Rs, Rd values increased respectively at about 10%, 7%, 15% and 18%, fatigue life for 90 kg, 100 kg and 110 kg were also increased 35%, 48% and 37% respectively with respect to pure bitumen values. Finally it has been found that the TOP has positive effects on bitumen and could be used for bitumen modification. Keywords : Asphalt Cement, Tall oil pitch, Modifier, Paving Mixtures