Helisel yayların statik karakteristiklerini ölçme ve kontrol etme cihazının tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of a device measuringand controlling the static characteristics of helical springs
  1. Tez No: 354
  2. Yazar: MUAMMER MUSULLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
-Ill- ÖZET HELİSEL YAYLARIN STATİK KARAKTERİSTİKLERİNİ ÖLCÎİE VE KONTROL ETME CİHAZININ TASARIMI VE İMALATI MUSULLUO?LU, Muammer Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Ocak 1987 ' 222 Sayfa Bu çalışmada, çekmeye veya basmaya çalışan helisel yayların statik“karakteristiklerini ölçmeye ve kontrol etmeye yarayan bir cihazın taaarımı ve imalatı gerçekleş tirilmiştir. Burada yay karakteristiklerinin ölçülmesi söz konusu olduğundan çalışmanın kapsamı yayların mekaniği ve heli sel yayların teorisi hakkında da bilgi verecek şekilde genişletilmiştir. Hazırlanan bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, bu bölümde çalış manın kapsamı, amacı ve kritik yol diyagramı verilmiştir. İkinci bölüm f yayların mekaniği ve helisel yaylar hakkındaki bilgilere ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, cihazın tasarımı, imalatı ve montajı aç ıklanmıştır. Dördüncü bölümde deneysel çalışmalara yer verilmiş?-ıv- basmaya veya çekmeye çalışan çeşitli helisel yayların yüke göre boy değişimleri tesbit edilmiştir. Aynx deneyler has sas bir cihazda da yapılmış ve imal edilen cihazın yeter li hassasiyette olduğu görülmüştür. Deney sonuçları ”En Küçük Kareler" yöntemi ile en iyileştirilerek tablolar ve diyagramlar halinde verilmiştir. Beşinci bölümde çalışmanın sonuçları yorumlanarak ve rilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada, kağıt üzerinde titizlik le ve gerçekçi bir şekilde hazırlanan teorik bilgiler ger çekçi bir biçimde pratiğe uygulanmış ve yay kontrol ciha zı ortaya çıkarılmıştır. Cihaz hassas ve güvenilir bir şe kilde çalışmıştır. Ayrıca yaylar hakkında da yararlı olabi lecek bilgiler derlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yay kontrol cihazı, yay karakteristiği, çekmeye veya basmaya çalışan helisel yay, en iyileştirme.
Özet (Çeviri)
-v- ABSTRACT DESIGN AND MANUFACTURE OF A DEVICE MEASURING AND CONTROLLING THE STATIC CHARACTERISTICS OF HELICAL SPRINGS MUSULLUO?LU, Muammer.M.S. in Mechanical Engineering Gazi University, Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering January 1987, 222 pages In this study, the design and manufacture of a device measuring and controlling the static characteristics of helical tension or compression springs has been realized. Since the aim of this study is to measure spring characteristics, the content has been extended so as to give some information about the theory of helical springs as well. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the content, aim and critical path diagram of the study has been given. In the second chapter, mechanics of the springs and helical springs has been discussed. In the third chapter, the design manufacture and the assembly of the device has been explained.-vı- The fourth chapter deals with the experiments made on the lenght variations caused by load on various tensron or compression springs. The same experiments have also been made on an accurate device used by Türk Traktör. By comparing the test results, it has been witnessed that the manufactured device is accurate enough. The test results have been optimized by means of“Least Squares Methods”and given in tables and diagrams. In the fifth chapter, the conclusions and recom mendations have been presented. Consequently, in this study, the theoretical studies done on the paper in a careful and realistic way have been successfully put into practice and spring control device has been presented. The device has worked accurately and reliably. In addition to this, some applicable information about springs has been collected. KEY WORDS: Spring control device, spring characteristics tension or compression helical spring, optimization.