Şişen zeminlerin sönmüş kireç katkısı ile stabilizasyonu ve Eskişehir-Meşelik killerine uygulanması
Stabilization of swelling soils with hydrated lime mixture and an application to the Eskişehir-Meşelik clays
  1. Tez No: 114449
  2. Yazar: MURAT TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Genleşen veya şişen zeminler, ıslanma ve kuruma işlemleri sonucunda hacim değişikliği gösterir. Su ile temas halinde hacimsel olarak genleşme gösteren değişik tipte killer mevcuttur. Çoğunlukla yağışın az ve buharlaşmanın aşın olduğu iklim koşullarına sahip bölgelerde görülen bu tip killer, temel zemini olarak dikkate alındığı zaman, sahip olduğu şişme özelliğinden dolayı önemli seviyede kaldırma kuvvetleri yaratır. Yapı temelinde ortaya çıkan bu kuvvetler, temel sisteminde veya döşeme elemanlarında kırılma, çatlama ve kabarmaya neden olarak, hasara yol açarlar. Özellikle çok az ölü yüke sahip olan ve sistemin zaman zaman yüklenip boşaltıldığı, sızma ve kaçak sulardan dolayı kilin su ile temas etme ihtimalinin yüksek olduğu kanal kaplaması, borulu sulama veya içme suyu şebekesi gibi hafif su yapılarında, şişen killer aşırı derecede hasara neden olmaktadır. Temel zeminin diğer bazı özelliklerinin iyileştirilmesinde olduğu gibi şişme potansiyelinin de kontrol edilmesinde; kireç, çimento, tuz, uçucu kül ve bazı organik bileşikler gibi katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında sönmüş veya sönmemiş halde bulunan kireç katkısı; etkili kullanımı nedeniyle yaygın uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışmada; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampus alanında yer alan yüksek şişme potansiyeline sahip Meşelik killerinin kireç katkısı ile stabilizasyonu araştırılmıştır. Araştırmada sönmüş kireç katkısı-şişme yüzdesi, kireç katkısı-şişme basıncı ilişkisi ile şişme yüzdesinin ve şişme basıncının zamanla değişimi incelenmiştir. Bu amaçla üç ayrı lokasyondan alınan, standart Proktor ve modifiye Proktor sıkışma koşullarında ve farklı kireç katkı sevilerinde (% 0, 1, 3 ve 5) hazırlanmış 110 ayrı numune üzerinde klasik ödometre cihazi ile serbest şişme yüzdesi ve şişme basıncı deneyleri yapılmıştır. Deney sonunda, sönmüş kireç katkısının killerin şişme potansiyelinin kontrolünde başarıyla kullanılabileceği, bu katkının % 3 seviyesinden sonra etkili olduğu ve etkinin yüksek enerji seviyelerinde nispi olarak daha yüksek görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Expansive or swelling soils have volume changes, when subject to drying and wetting processes. There are different kind of clays that exhibit volumetric expansion when they are exposed to water. Such soils exist mostly in arid regions and when they act as foundation soils, they creat a great heaving force due to their swelling characteristics. Existence of these forces in foundation may result in cracks and yet collapse of foundation system and linings. Swelling clays cause a great deal of damage in light hydraulic structures such as drinking water network, irrigation pipes or open canal linings through which water can easily leak and penetrate into soil during loading and unloading stages. Some chemicals such as lime, cement, salt, fly ash and organic materials can be used to stabilize expansive soils. The quick lime and hydrated lime are commonly adopted for stabilization of expansive soils, because of their effectively utilization. This study briefly define swelling soils and the factors acting on swell mechanism, discusses the lime mixture for controlling the swell potential and introduces the results of a study performed on the performance of the mixture of hydrated lime-clay, belonging to samples collected from the campus area of Osmangazi University in Eskişehir. In this study, the samples belonging to three different locations were compacted at the standard compaction and modified compaction efforts, and then swell tests were carried out by considering lime mixture at different percentage (0, 1, 3 and 5 percent of dry soil weight). For this purpose, 110 specimens were used to measure the free swell percent and swell pressure. As a result of this study, it was obtained that the stabilization of high plasticity clay can sufficiently provided by the hydrated lime mixture, the significant effect on the mixtures is possible after 3 percent of the hydrated lime. It is also seen from the study that the effect of lime mixture is more effective on the specimen series prepared as considering the modified energy input.