Servis sorumlu hemşireleri ile servis hemşirelerinin ekip çalışmasına ilişkin bilgileri
- Tez No: 11447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
V. ÖZET Araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Çocuk Hastanelerinde çalışan servis sorumlu hemşireleri ile servis hemşirelerinin ekip çalışmasına ilişkin bilgilerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Çocuk Hastanelerinde çalışan 45 servis hemşiresi ile 45 servis sorumlu hemşiresi olmak üzere toplam 90 hemşire üzerinde yapılmıştır. Servis sorumlu hemşirelerin tamamı araştırma kap samına alınırken eşit sayıda olması için 17.12.1987 tarihin de 8-16 vardiyasında çalışan 45 servis hemşiresi basit tesadüfi örneklemle seçilmiştir. Veriler çeşitli kaynaklardan yararlanarak hazırlanan soru kağıdı ile araştırmacı ve anke- tör tarafından toplanmıştır. Veriler elde çetelenerek değerlendirilmiş ve tablolaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda Hacettepe Üniversitesi Eriş kin ve Çocuk Hastanesinde çalışan servis hemşireleri ile servis sorumlu hemşirelerinin bilgi puanına, yaş ve mesleki deneyimin etkisinin olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda hizmetiçi eğitim.programında ekip çalışmasının yer alması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned for measuring the knowledge of staff nurses and responsible nurses about team work in the Hacettepe University Adult's and Pediatric Hospital. The study is performed with 90 nurses, 45 staff nurse and 45 responsible nurse respectively, working in Hacettepe University pediatric and adult hospitals. The study concerns all the responsible nurses working in these hospitals. To study an equal number45 staff nurses vere randomly chosen working in 8 - 16 shift in 17.12.1987. Data were collected by the study assistant using the question papers prepared from various references. As a result of this study, it was found that the age and the professional experience do not effect the knowledge point of the staff nurses and the resonsible nurses in Hacettepe University Adult's and Pediatric Hospital. At the end of this study, it was offered that team work must be in the professional education programs. rmkümantasyon Merfeee'