Tam ve bölümlü protez kullanan bireylerde ağız içi candida albicans insidansının karşılaştırmalı olarak belirlenmesi
- Tez No: 11468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NECDET ALKUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 52 - ÖZET Bu çalışmada, tam protez kullanan 60, hareketli bö lümlü protez kullanan 53 ve doğal dişli 50 birey Candidal taşıyıcılık yönünden incelenmiştir. İncelemeye alınan bireylerde, yaş, cinsiyet, sigara içimi ve protez kullanma süresi gibi lokal faktörlerin Can didal taşıyıcılık üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tam ve bölümlü protez kullanımı Candidal taşıyıcılı ğı arttıran bir faktör olarak bulunmuştur. Sigara içimi, tam ve bölümlü protez kullanan bireylerde Candidal taşıyıcılığı arttırırken, doğal dişli bireylerde tam tersi bir durum ya ratmıştır. Protez kullanma süresi ( 5 yıldan fazla ), Can didal taşıyıcılığı azaltırken, ağız hijyeninin bozuk olma sı, tüm gruplarda Candidal taşıyıcılığı arttıran bir faktör olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 53 - SUMMARY In this study, 60 people uaing total denture, 53 people using removable partial denture and 50 people have natural teeth were observed on the manner of Candidal carrier. On the persons taken the researchment, the influences of the local factors as age, sexuality, smoking and the period of using denture on the Candidal carrier researched. The usage of total denture and partial were determined as factors increasing Candidal carrier. Y/hile smoking increases the Candidal carrier on the people using total denture and partial denture; it has a completely opposite influence on the people have natural teeth. While the period of using denture (over 5 years) decreases the Candidal carrier, the bad oral hygiene was observed as a factor increasing the Candidal carrier on the whole groups. DokümanîasyoB M®rfe©E)