Temporomondibular eklem yakınması olan bireylerde tam protez veya serbest sonlanan hareketli bölümlü protezlerle tedavi yaklaşımları
  1. Tez No: 19230
  2. Yazar: ALİ MAHİR ARPAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZDEN KÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kraniomandibular düzensizliklerin etyolojisi ve semptomatolojisi ile tanı ve tedavi yöntemlerinin genel olarak incelendiği çalışmamızın ilk bölümünde, öncelikle konu ile ilgili araştırıcıların görüşlerine ve çalışma sonuçlarına yer verilmiştir. Daha sonraki bölümde, uyguladığımız yönteme temel olmak üzere, TME yakınması olan tam dişsiz ve serbest sonlu pârsiyel dişsiz hastalarda etyolojik faktörün ne olduğu ve tedavi yönteminin hasıl olması gerektiği açıklanarak yöntemimizin tarifi yapılmıştır. Ortopedik repositioning protezler sınıfına giren pivot veya fulcrum protezleri yerine alt protezin kendisini bu amaçla kullanan yöntemimizle bir grup hastayı tedavi ettik. Söz konusu hastalardan elde ettiğimiz bulgulara dayanarak çıkarılan sonuçlar kısaca şöyledir: 1) Semptomların hiçbirinin şiddetinde artma olmamıştır. 2) Çiğneme, baş ve boyun kaslarıyla TME bölgesindeki ağrılâr tamamen ortadan kalkmıştır. 3) Kısıtlanma, deviasyon ve eklem seslerinin şiddetinde azdlrnd vardır, ancak tamamen yokolmamışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypothesis and results of many studies by researchers were emphasized in the first part of our study where the etiology, sympto matology and methods of diagnosis and treatment of craniomandibular disorders are examined generally. In the next section, our treatment method was thoroughly discussed with causing etiological factors on our edentulous and free- ended partially edentulous patients who were suffering from TMJ. Instead of pivot or fulcrum dentures, grouped in orthopedic repositioning prosthesis, the mandibular denture itself was used in the treatment of our patients. Results, obtained from the findings öf treatments of the patients mentioned, can be summarized as follows; 1. There was no increase in the intensity of any symptom. 2. Pains in mastication, neck and head muscles, as well as TMJ region pains, have completely disappeared. 3. Limitation, deviation and joint clickihgs have decreased tö â point, but not vanished totally.