Diabetes mellituslu olgularda ve normallerde doğal sitotoksik aktivite tayini
Natural cytotoxic activity in type I and type II diabetic patients and control subjects
- Tez No: 11479
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Tip ! 7 ve Tip I! 10 DM'îu olguda, doğal sitotoksik aktivite ölçümleri yapıldı. Hedef hücre olarak Kondidalar kullanıldı. Doğal sitotoksisite % AKİ (Anti Kandidal İndeks) olarak ölçüldü. Bu sitotoksisitenin, Tip I DH'un patogenezindeki ve insüline bağımlı olan ve olmayan diabetes mellitusun ana kornplikasyonlanndan enfeksiyona yatkınlıktaki rolü araştırıldı. Hastalarda, diabetes mellitusun süresi.. 1.5-20 yıl arasındaydı, çoğunda çeşitli enfeksiyon tipleri mevcuttu ve hiçbirinde hiperglisemi kontrol altında değildi. Hasta gurubundaki bulgularla, aynı yaş grubundan oluşturan kontrol guruplarının bulguları kıyaslandığında, ne Tip !, ne de Tip II DM'lu hastalarda, doğal sitotoksik aktivitede bir değişiklik gözlendi. Ancak yaşlılarda gençlere, kadınlarda da erkeklere göre sitotoksik aktivitenin düşük olduğu saptandı. Enfeksiyonlu diabetiklerin sitotoksisitelerinin, sağlam kontrollere göre düşük olmadığı bulundu. Doğal sitotoksik aktivitedeki artış, diğer immün mekanizmalarla birlikte İBDM'un patogenezinde rol oynuyor olabilir. Ancak olasıdır ki, hastalığın ortaya çıkışından sonraki birkaç hafta gibi kısa bir dönemde, bu anormallikler normale dönmektedir. Bulgularımız diabetiklerde, enfeksiyonlara yatkınlıkta, doğal sitotoksik aktivitenin rolünün olmadığını göstermekte ise de bu hususun daha çok araştırılması gereğine inanmaktayız. Sitotoksisite, hiperglisernik durumdan etkilenmemektedir. Diğer taraftan, cinsiyet ve yaş, sitotoksik aktivite üzerinde etkili olan faktörlerdendir. Yaşlılarda ve kadınlarda, aktivitenin daha düşük olduğu saptanmıştır. 46 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY NATURAL CYTOTOXIC ACTIVITY IN TYPE I AND TYPE II DIABETIC PATIENTS AND CONTROL SUBJECTS Natural cytotoxic activity was evaluated m ? Type I, and 10 Type II diabetic patients. Candida species were used as target and the cytotoxicity has been defined as ACl % (Anti Candidal Index) in the study. Searched also whether the cytotoxicity plays a role on the pathogenesis of Type I diabetes and on the tendency to infections in both Type I and Type II diabetes. Durations of the disease were between 16 months and 20 years, host of them had various skin and systemic infections and none of them were rnetabolically controlled. Natural cytotoxic activity showed no difference in Type I and Type i i diabetics when compared with age matched healty controls. However, the activity was found to be lower in the elder and female subjects than young and male subjects. In addition, the cytotoxicity didn't show any difference in infection complicated diabetics when compared with controls. In conclusion, we think that, the increase of natural cytotoxic activity, cooperating with the other irnrnun mechanisms, may play a role in pathogenesis of Type I diabetes rnellitus. But, probably, these abnormalities return to normal early in the following weeks after the onset of diabetes. Natural cytotoxic activity was not found to be the prime cause of the tendency to infections in diabetics. Cytotoxicity was not affected from the hyperglisemic state. On the other hand, the activity was changed with age and sex. Older subjects and females had lower ACl % in our study. 47 -