Sinaptobrevin 1 ve 2'yi kodlayan iki insan geninin yapısı ve kromozomal lokalizasyonu
  1. Tez No: 11486
  2. Yazar: HASAN TAYFUN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFA FRANCKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Sinaptobrevin 1 ve 2 nöronlarda bulunan, sinaptik veziküllere özgü, membrana gömülü (integral) proteinlerdir. Sinaptobrevin 1 ve 2'yi (gen sembolü SYB1 ve SYB2) kodlayan insan genlerini içeren iki tane“kozmid”klonu izole edildi ve tanimlandı Sinaptobrevin genlerinin kodlama bölgeleri birbirinin hemen hemen aynidir. Bunlar, farklı büyüklük ve dizilimdeki“intron'lar tarafından özdeş pozisyonlarda kesintiye uğrarlar. Her bir gen, sınırlan protein bölgelerine karşılık gelen bes ”ekson“a ayrilmistir: Rkson I, baslatici metyonin kodonunun bir kismini içerir. Ekson II ise sinaptobrevinîerin immunojenik ve değişken ”amino ucu“ (aminoterminal) bölgesini kodlar. Ekson III sinaptobrevinîerin iyi korunmuş santral bölgesini oluşturur. Ekson IV transmembranöz bölgenin büyük bir bölümünü kodlar, ekson V de transmembranöz bölgenin ”rezidü'lerini ve küçük intraveziküler karboksil ucu içerir. Sinaptobrevin dizilerinin Drosofıla“dan insana dek 5 tür arasındaki karsilastirmasi sinaptik vezikül yüzeyine komşu dizilerde seçici bir korunum olduğunu gösterir. Bu da menıbran-sitozol ara yüzeyinde bir etkinliğin varlığını düşündürmektedir. Bu çalısmada insan ve farede SYB1 ve SyB2'nm kromozomal lokalizasyonu hibrid hücre soyları (cell-line) kullanilarak belirlendi. SYB1 insanda 12. kromozomun kisa koluna, farede 6, kromozoma lokalize edildi. SYB2 ise, insanda 17. kromozomun kısa kolunun distal kısmında, farede 6 kromozomda bulundu. SYB2 lokusunda Pst / ”restriksiyon fragman uzunluğu poliformizm"i (RFLP-Restriction Fragment Length Polymorphism) saptandı. 30-JIJL-1990 11 = 39 415 723 1399 P-0-5
Özet (Çeviri)
Synaptobrevins 1 and 2 are small integral membrane proteins specific for synaptic vesicles in neurons. Two cosmid clones containing the human genes encoding synaptobrevins 1 and 2 (gene symbols SYBI and SYB2, respectively) were isolated and characterized. The coding regions of the synaptobrevin genes are highly homologous to each other and are interrupted at identical positions by introns of different, size and sequence. Each gene is organized into five exons whose boundries correspond to those of the protein domains. Exon I contains part of the initiator methionine codon, whereas exon Tl encodes the variable and immunogenic amino-terminal domain of the synaptobrevins. The third exon comprises the highly conserved central domain of the synaptobrevins, exon IV encodes most of die trans membrane region, and exon V contains the last residues of the transmembrane region and the small intravcsicular carboxy-terminus. Comparisons of the synapto brevin sequences in five species from Drosphila to man indicate a selective conservation of sequences adjacent to the synaptic vesicle surface, suggesting a function at the membrane-cytosol interface. The chromosomal localizations of the human and mouse SYBI and SYB2 were determined using hybrid cell lines. SYBI was localized to the short arm of human chromosome 12 and to mouse chromosome 6, while SYB2 was found on the distal portion of the short arm of human chromosome 17 and on mouse chromosome 11. A Pst /-restriction fragment length polymorphism was identified at the SYB2 locus. 30-JUL-1990 11=38 415 723 1399 P-04