Kliniğimizde yatarak tedavi edilen 226 yenidoğan sarılıklı hastanın genel özellikleri ve tedavilerinin değerlendirilmesi
General characteristics and management of 226 neonates hospitalized with jaundice in our clinics
  1. Tez No: 115193
  2. Yazar: OSMAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CELAL DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Neonatal hiperbilirubinemi yenidoğan döneminde sık karşılaşılan genellikle benign, ancak erken tanı konup tedavisi yapılmadığı zaman serbest bilirubinin potansiyel nörotoksisitesi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açmaktadır. Bu çalışmada kliniğimiz yenidoğan ünitesine neonatal hiperbilirubinemi tanısıyla yatarak tedavisi yapılan 226 bebeğin dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların 155'i erkek 71 'i kızdı. 226 Hastanın 177'si matürken 49'u prematür olarak tespit edilmişti. Yenidoğan sarılıklarında en sık etyolojik ajan olarak %23,5 ile multifaktöryel etyolojiler saptanırken, bunu %17,6 ile ABO uygunsuzluğu, %11,2 ile prematürite ve %9,3 ile Rh uygunsuzluğu takip etmekteydi. İncelenen hastaların %17,6'sında etyolojik ajan saptanamamıştı. Hastalarda sanlığın ortalama başlangıç günü 2,49 gün iken ortalama hastaneye başvuru günü 5,47 gün olarak bulundu. Kan uyuşmazlığı bulunan grubta sanlığın daha erken başladığı ve bilirubin düzeylerinin daha yüksek olduğu saptandı. Hastaların kliniğimize en sık sıcak yaz aylarında başvurduğu görüldü.Hastaların tümüne hastaneye başvurdukları andan itibaren fototerapi uygulanırken, %50,4 'üne kan değişimi uygulandı. Kan grubu uygunsuzluğu bulunan grupta kan değişimi yapılma oranı, uyuşmazlık bulunmayan gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. İncelenen sarılıklı hastalardan sectioyla doğanların hastaneye daha erken ve daha düşük bilirubin düzeyiyle başvurduğu bulundu. Bu grup hastada kemikterus ta daha az görülüyordu. Toplam 14 hastada kemikterus saptandı. Kemikterus saptanan hastaların hastaneye daha geç ve daha yüksek bilirubin düzeyleriyle başvurdukları görüldü. Sonuç olarak yenidoğan döneminde sık karşılaşılan ve genellikle benign olan ancak tedavi edilmezse potansiyel nörotoksik olan sarılıkların erken tanı ve tedavisiyle kemikterus gibi istenmeyen sonuçların önüne geçilebileceği, bunun için de ailelerin doğumdan önce ve sonra yenidoğan sanlığı hakkında doğru bilgilendirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neonatal hyperbilirubinemia is a common and in most cases benign problem in neonates. If it is not early diagnised and treated free bilirubin is potentially neurotoxic. Sometimes it can cause unwanted deaths and long period neurologic sequclacs, In this study 226 babies who had been diagnised as neonatal hyperbilirubinemia and stayed in our clinic's neonatal unity were, evaluated retrospektively. 155 of the patients were male and 71 of them were female. While 177 of 226 patients were found matur 49 of them were premature. In neonatal hyperbilirubinemia the most common cause was multifaktöryel reasons by the percentage of %23,5 and this was followed by ABO incompability with %17,6, premature %l 1,2 and Rh incompability %9,3. While the avarage begining day of the jaundice was 2,49 days the avarage of applying to the hospital was found as 5,47 days. In the group in which blood incompability was found was noticed to have jaundice earlier and have the bilirubin level higher. It was noticed that the patients applied to the hospital during the hottest months of the summer. While all the patients were applied phototeraphy %50,4 of them was applied exchange transfusion. The rate of exchange transfusion in the group having blood incompability was considerably higher than that of not having it. Among the examined patients having jaundice ones who were born sectionly were found to have applied the hospital earlier and with less bilirubin level. In this group kernikterus was also found less. Kernikterus was found in total 14 patients. Those who were found to have kernikterus was noticed to have applied the hospital later and with a higher bilirubin level. As a result jaundice in neonatal period common and generally benign but if not treated they can be potentiall neurotoxic and early diagnosis of the jaundice and its treatment can prevent the unwanted results such as kernikterus. Therefore it has been noticed that it's necessary to inform the families about the neonatal jaundice before and after born.