İstanbul'da son 10 yılda görülen seçilmiş bazı bildirimi zorunlu hastalıkların durumu ve bildirim eksiklikleri hakkında bir çalışma
  1. Tez No: 11526
  2. Yazar: MEHMET RİFAT KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
10- ÖZET Tezimizde, istanbul 'da görülen seçilmiş bazı bildirimi zorunlu hastalıkların durumu ve bunların bildirimlerindeki eksiklik nedenleri incelenmiştir. Amacımız ilgililerin dikkat lerini bu noktaya çekerek bulaşıcı hastalıkların önemi, korun ma tedbirleri ve bulaşıcı hastalık görüldüğünde alınması gerekli önlemler konusunda kamuoyu oluşturmaktı. Bu hastalıkların istanbul'daki görülme sıklığı ve bil dirim eksikliklerini saptamak amacıyla istanbul Saflık Müdür lüğü ve Sağlık Bakanlığı kayıtlarını inceledik. istanbul ' daki sonuçlar ile ülkemiz genelindeki sonuçları karşılaştırdık. Ayrıca istanbul ve ülkemizdeki bildirimi zorunlu hastalıkla rın durumunu nüfusu istanbul ve Türkiye nüfusuna yakın olan bazı Avrupa ülkeleriyle mukayese ettik. Bildirim eksikliklerinin nedenlerini araştırmak amacı ile çeşitli kuruluşlarda görev yapan hekimlerimize bir anket uyguladık. Elde ettiğimiz tüm sonuçları bilgisayarda değerlendi rerek literatür bulgularıyla karşılaştırdık. Sonuç olarak, istanbul 'da görülen bildirimi zorunlu hastalıkların halen önemini ve güncelliğini koruduğunu, bunla rın bildirimlerinde büyük ölçüde eksiklikler olduğunu sapta dık. Bildirim eksikliklerinin“ Yanlış teşhis korkusu, hangi hastalıkların bildiriminin zorunlu olduğunun bilinmemesi, bil dirim formu düzenlemeye zaman ayıramama ve bildirimde bulunulduğu halde ilgili makamların gerekli önlemleri almama sı ”gibi özelliklerden kaynaklandığı sonucuna vardık. -244-Bildirimi zorunlu hastalıklarla savaş ve bildirim eksiklikleri hakkındaki önerilerimizi belirterek tezimizi tamamladık. Doğru sağlık alışkanlıkları kazandırmaya yönelik bilinçli bir halk sağlığı eğitimi, hekim ve diğer sağlık personelinin bu konudaki bilgi açığının kapatılması, maddi ve manevi yönden teşvik edilmesi, aşı uygulamalarının kesintisiz olarak sürdürülmesi ve gerekli rapel aşıların aksatılmadan yapılması gibi çok fazla kaynak gerektirmeyen önlemlerle bildirimi zorunlu hastalıkların istanbul için halk sağlığı sorunu olmaktan çıkacağı ve bir kısmının yok edilebileceği kanaatindeyiz. -245-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our thesis, attemps have been made to examine the condition of some diseases encountered in istanbul, which are obligatory to inform and the reasons why these diseases were incompletely informed. Our purpose was to draw the attention of the concerned authorities and to form public opinion in the significance of contagious diseases, precantions for their prevention and necessary measures which should be taken upon their occurrence. We attempted to reviw the records in Sanitory Department of istanbul and Ministry of Health to determine the incidence and incomplete information related with these diseases. We compared the results in istanbul with those in our country. Furthermore, we compared the condition of those diseases which should be adviced in istanbul and our country with those in some Europen countries whose population is close to that of istanbul and Turkey. With the intention of investigating the reasons for incomplete information, we applied a questionnaire in our physicians who were assigned in various institutions. Evaluating in the computer all the results we obtained, we compared them with the literature findings. Finally, we determined that diseases notification required diseases already preserved their significance and actuality, and that they were considerably informed incompletely. We also concluded that incomplete information originated from such features as fearing of mis-diagnosis, inability to know which diseases are obligatory to be informed, insufficient time to arrange information form, and the fact that the concerned authorities do not seem to take the necessary precantions although advised properly. We completed our thesis by making our suggestions on how to combrat with notification required diseases and on incomplete information. We are of the opinion that notification required diseases will no longer be a problem for istanbul and that some of them will be eradicated with such measures not requiring great financial sources as training people conscirusly in preventive medicine to make them acquire correct sanitory habits, to complete lack of information physicians and other health personnel need in this respect and their encouragement materially and morally, maintenance of vaccinations uninterruptedly, and the performance of necessary rapel ( bouster ) vaccines without negligence. -246-