Halk oyunları eğiticileri ve oyuncularının halk oyunlarına yönelme nedenlerinin değerlendirilmesi
To Evaluate the reasons that folkdances trainersand dancers heading towards to folk dances
- Tez No: 115297
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ NİYAZİ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2002 Engin GEZER Danışman Yrd. Doç. Dr. Ali Niyazi İNAL Halk Oyunları Eğiticileri ve Oyuncularının Halk Oyunlarına Yönelme Nedenlerinin Değerlendirilmesi Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki halk oyuncuları ve eğiticilerinin halk oyunlarına ilgi seviyeleri, halk oyunlarını yapma amaçlan ve halk oyunlarına yönelmelerinde etkili olan faktörlerin tespit edilmesidir. Türkiye'de halk oyunları ile ilgilenen halk oyuncular ve eğitmenlerine geliştirilen anket formları ile ulaşılmış ve halk oyunlarına yönelmelerinde etkili olan faktörler belirlenmiştir. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Halk oyunculara dağıtılan anket formları bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS (Statical Package For Social Sciences) 10.0 programında işlenmiştir. Sayılar ve yüzdeler üzerinde çalışıldığı için non-parametrik testlerden X2 Chi-Square istatistiği kullanılmıştır. Frekans dağılım analizleri alındıktan sonra, birbirleriyle ilişkili olarak düşünülen değişkenler arasında çapraz tablolar oluşturulmuş ve bunların istatistik! anlamlılıkları PO.05 değerine göre yorumlanmıştır. Halk oyuncular ve eğitmenlerin kimlik bilgilerinden halk oyunlarına başlama yaşlan ve halk oyunları eğitimini ilk olarak aldıkları yerler ile diğer değişkenler arasında bir ilişkinin yada farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. Sonuç olarak; Halk oyuncularının yeni arkadaşlıklar edinme, arkadaştan ile birlikte olma, disiplinli bir ortamda ekip halinde çalışma, sosyal ilişkilerini arttırma, yeni beceriler elde etme ve bu becerileri sergileme, kültürel değerlerini öğrenme ve bu değerleri Türk insanına aktarma ve Türk kültürünü yaşatma isteği halk oyunlarına yönelmenin en önemli aktörleri olarak tespit edilmektedir. 73
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Health Science Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KONYA 2002 Engin GEZER Advisor Assos. Prof. Ali Niyazi İNAL To Evaluate The Reasons That Folkdances Trainers and Dancers Heading Towards To Folkdances The objective of this survey is to be able to detect the goals in playing folk dances, of the folk dancers which lives im Turkey, and the factors which have great influence on their being guided into fok dances. There has been arrived with the questionnaire form to the folk dancers and trainers which concern about folk dances in Turkey and has been determined the effective factors of guide to playing folk dances. In this survey, the technique of interviewing face to face has been used. The questionaire forms, handed out to the folk dancers, has been processed in the computerised environtment by using Statical Package For Social Sciences 10,0 (SPSS). Since there has been work on the numbers and figures, Chi-square statistics has been used with None-parametric tests. After the frequency distribution analysis, croswise tables have been formed among the variables, considered to be related to each other, and the statistical signifiance of them has been interpreted as PO.05. From the identity knowledges of folk dancers and trainers whether a relation or a distinction between other variables are searched with the beginning age of folk dancers and the first place where they take the education of folk dances. As a result, it is realized that main factors of interest in folk dances are; to make new friends, to be together with the friends, to work as a team in a disciplined environment, to be involve in social relations, to gain new abilities, to learn Turkish culture, transfer this to other people and continue Turkish culture. 74