İstanbul ilinde 10-13 yaşındaki çocuklarda gelişim ve bedensel kontrolün araştırılması (beden koordinasyon testi)
The study of development and body control of the children between the ages of 10-13 in İstanbul (body coordination test)
  1. Tez No: 115362
  2. Yazar: SERAP MUNGAN AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6122
Özet
1.ÖZET Çalışmamızda, 10-13 yaşları arasındaki çocukların bedensel koordinasyonunu ölçecek bir test araştırılmış ve Beden Koordinasyon Testi (KTK)'nin uygulanmasına karar verilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ilindeki ilkokullar ve ilköğretim okullarındaki öğrencilerdir. Norm çalışması kapsamında araştırmanın örneklemini 46 okuldaki, 10-13 yaşlarındaki 120 çocuk oluşturmuştur. Beden Koordinasyon Testi'nin itemleriyle kavranıp anlaşılabilecek“bedenine hakim olmak”motor davranışın temel boyutlarından biridir. Beden Koordinasyon Testi ile günlük motor davranışlarda gözlenemeyen, bedene hakim olmadaki bozukluklar ortaya çıkarılabilir. Kiphard and Schilling tarafından, 1970 yılında yayınlanan Ham-Marburg Bedeni Koordinasyon Testi daha sonraki yıllarda birçok kurumda denenmiştir. Daha sonra, hareketlerin sayısı ve testte kullanılacak materyal en aza indirilmiş, eğitim dokümanları üzerinde çalışılmış, test son biçimini almış ve KTK olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmamızda kullanılan test, Kiphard ve Schilling tarafından geliştirilen“Körper Koordinations Test Für Kinder”yani KTK olarak adlandırdığımız Beden Koordinasyon Testidir. Uygulamada, testin ülkemizde geçerli ve güvenilir olup olmadığı araştırılmış ve İstanbul ili için norm çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, KTK ölçeğinin yapı geçerliğini belirlemek için öncelikle faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin dört boyutu da koordinasyon faktörüyle yüksek ilişki (0.53- 0.84) göstermektedir. Boy ile KTK1 & geriye doğru dengede kalma boyutu hariç tüm koordinasyon boyutları ve koordinasyon toplamı arasında ilişki olduğu anlaşılmaktadır. Deneklerin boyları arttıkça koordinasyonları da artmaktadır. Ağırlık ile KTK2 & tek ayak atlama boyutu arasında ilişki vardır, diğer koordinasyon boyutlarının ağırlık ile ilişkisi yoktur. Yaş ile tüm koordinasyon boyutları ve koordinasyon toplamı arasında ilişki olduğu görülmektedir. Deneklerin yaşları arttıkça koordinasyonları da artmaktadır. KTK3& sağa sola sıçrama için koordinasyon performansı deneklerin yaşlarına ve cinsiyetlerine göre farklılaşmaktadır. KTK4& yanlara yer değiştirme için koordinasyon performansı deneklerin yaşlarına göre farklılaşmakta, cinsiyetlerine göre ise farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Study of Development and Body Control of The Children Between The Ages of 10-13 in Istanbul. (Body Coordination Test) In this study, we have investigated a test to measure the body coordination of the children between the ages of 10-13 and decided to apply body coordination test (KTK). The subject of this study consist of 120 students between the ages of 10-13 in 46 elementary and junior high schools in Istanbul. Body coordination test measures the motor behavior to control the body movements. This test can identify the disorders that cannot be observed in daily motor activities. Ham-Marburg body coordination test was published by Kiphard and Schilling'in 1 970 and utilized in many organizations afterwards. Later number of movements and materials to be used in the test were reduced to minumum, literary review was carried out and the test was finalised and named KTK. In this study we have used the“Körper Koordinations Test Für Kinder”(KTK), developed by Kiphard and Schilling. We have investigated the validity of the test in Turkey. To identifiy the construct validity of the test a factory analysis was carried out. The results have shown that all four dimensions of the test are highly correlated with the coordination factor (0.53-0.84). There is a correlation between hight and total result of coordination, and all the dimension except for KTK1- backward balance. The taller the subjects are the more the coordination is. As for weight there is a correlation with only KTK2- jumping on one leg. In terms of age, there is a correlation with all dimensions and with the total result of coordination. The older the subjects get, the more coordinated they get. KTK3- sideward jumping has shown differences between genders and age groups. KTK4- displacement to sides has shown differences in terms of age, but not in terms of genders.