Tavşanlarda posterolateral intertransvers spinal füzyon modelinde otogreft, allogreft ve allojen demineralize kemik matriksinin kaynama potansiyellerinin karşılaştırılması
Comparison of union potential of the autograft, allograft and demineralized bone matrix for posterolateral intertransvers fusion model in rabbits
- Tez No: 115383
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKİ KABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
so ÖZET İnsandaki otogreft kaynağnın sınırlı olması, geniş kemik defektlerinin doldurulması, skolyoz, vertebral instabilite, revizyon artroplastisi gibi ameliyatlarda otogreftlere desteği gerektirmektedir. Ayrıca otogreft alınan sahanın morbiditeleri de önemli bir sorun yaratmaktadır. Günümüzde otogreftle beraber veya otogreft yerine kullanılabilen, kortiko - kanseflöz allogreft (kuru - dondurulmuş veya taze dondurulmuş), ve DKM gibi greft materyalleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada otogreftle beraber veya otogreftlerin yetine kullanılabilecek en uygun allogreft materyalini saptamak amaçlanmış, bu doğrultuda en popüler olan allogreft ve DKM materyalleri araştırıldı. Bu amaçla 75 tavşan kullanıldı ve bu tavşanlar otogreft (grup I), allogreft (grup II), DKM (grup IH), otogreft + allogreft (grup IV) ve otogreft + DKM (grup V) olmak üzere on beşerli beş gruba ayrıldılar. Cerrahi uygulamadan 2, 6 ve 10 hafta sonra sakrifiye edilen tavşanlar, sırasıyla manuel palpasyon yöntemi, radyolojik, biyomekanik ve histolojik araştırmalara tabi tutuldular. Manuel palpasyon ve radyolojik bulgularımızdaotogreft, DKM, otogreft + DKM gruplarının allogrfet, allogrfet + otogreft gruplarından üstün olduğu bulundu-Biyomekanik olarak 6. haftada otogreft ve otogreft + DKM grubu diğer gruplardan üstün iken, 10. haftada otogreft, DKM, otogreft + DKM grupları diğer gruplardan anlamlı olarak üstün bulundu-Hîstotojik bulgularda ise allogreft, allogreft + otogreft gruplarında vaskülarizasyon daha geç ve osteoklastik faz ön plandaydı.51 Herbir parametre için bulgular değerlendirildiğinde otogreft, DKM ve otogreft + DKM gruplarının diğer gruplardan anlamlı bir üstünlüğü olduğu bulundu. Sonuç olarak osteojenik aktivhe açısından otogreftlere üstün bir greft tura yoktur, ancak yüksek osteoindüktif aktrviteye sahip DKM' nin İyi bir destek ve alternatif olduğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In humans the sources of autografts are insufficient. During some operations, for example patients with large bone deflects, scoliosis, vertebral unstabilities, revision arthroplasty autografts need tobe supplied by the other graft materials.Another problem for autografts is donor side morbidities. Today autograft substitutes which can be used are cortkocanceBous allografts (fresh- frozen or freeze-dried ), demineralized bone matrix (DBM). In tins study we aimed to determine the more useful graft material to be able to use with or without autografts. 78 rabbits were included the study (3 of mem was excluded). We have five groups: Group I is autograft group, group II is allograft group, group III is DBM group, group IV is autograft + allograft group, group V is autograft + DBM group.There are İS rabbits in each group. Five rabbits were sacrified two weeks, six weeks and ten weeks after sugery. Then mey have been evaluated by using manuel palpation, radiographies, biomechanical testing and light microscopy. Acording to manuel palpation and radiographic evaluation autograft, DBM, autogreft + DBM groups have high fusion rates comparison to the other groups.In biomechanical studies group I, group III and group V have good and significantly different results than the other groups. As a result the autografts are gold standart for the osteogenesis. In addition the DBM is an excellent supporter for autografts because of their high osteoinductive capacity.