Farklı konfigürasyonlardaki ılizarov eksternal fiksatör sistemlerinin mekanik performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 115393
  2. Yazar: OKTAY BELHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
I. ÖZET İş ve trafik kazaları sonucu oluşan ekstremite kırıkları ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ekstremite eşitsizliği gibi patolojik durumların tedavisinde, eksternal fîksasyon yöntemleri sık olarak kullanılmaktadır.Bu yöntemler içerisinde Ilizarov eksternal fîksasyon yöntemi, kemik ve yumuşak dokular tarafından iyi tolere edilmesi ve uygulama yönteminin kolay olması nedeniyle etkin bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Ilizarov eksternal fiksasyon yöntemi günümüzde sık olarak kullanılan ve klinik uygulaması gün geçtikçe artan bir sistem olarak kabul edilmektedir. Bu deneysel çalışmanın amacı farklı pozisyon ve konfigürasyonda kurulan Ilizarov eksternal fiksatör aygıtının kırık redüksiyonunda ve redüksiyonun idamesinde yeterli stabiliteyi sağlayacak, ideal mekanik performansa sahip modelin saptanmasıdır. Bu deneysel çalışmada, koyun tibialarına uygulanan değişik konfigürasyonlarda standart ve hibrid Ilizarov modelleri oluşturuldu. Bu modellere aksiyel kompresyon, dört nokta bükülme ve torsiyon testleri uygulandı. Bu mekanik testler ile hangi modelin daha stabil bir yapıda olduğu belirlenmeye çalışıldı. Bu testler sonucunda standart Ilizarov modellerinin hibrid Ilizarov modellerine göre daha stabil bir yapıda oldukları görüldü. Klinik uygulamalarında eksternal fiksasyon yöntemini kullanacak klinisyenlere bu çalışmanın yol göstereceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
n. ABSTRACT External fixation methods are frequently used in the treatment of extremity fractures which concomitantly increases with the increased ratios of work-related and traffic accidents, as well as in pathological states such as, extremity inequalities caused by various reasons. Among these methods, Ilizarov external fixator system, which is an effective treatment modality has great importance since it was well tolerated by bone and soft tissues and being easily performed. Recently, Ilizarov external fixator application is a commonly used technique and in clinical practice it was widely used with increasing frequency. The aim of this experimental study was to determine the most suitable form of Ilizarov external fixator in obtaining the ideal mechanical performance which is necessary for enough stability in the maintanence of fracture reductions. In this experimental study, standart and hybrid Ilizarov models were designed to be used in different configurations of sheep tibias. Axial compression, four point bending and torsion tests were performed in these models. At the end of these tests, the stability of these models was assesed and compared to each other. As a resut, standart Ilizarov model was found to be more stable than the hybrid model. In conclusion, it was believed that this study will guide to clinicians in the decision making of the use of external fixation methods.