Endosülfan, 2,4-D ve bacillus thuringiensis preparatının swiss-albino (mus musculus) farelerinin değişik organlarında bazı enzimlerin aktivitelerine ve glikojen seviyelerine etkileri
- Tez No: 11540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA YANIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
- 72 - 6. ÖZET Bu çalışmada, bir biyolojik insektisit olan Bacillus thuringiensis (B.t) var. thuringiensis preparatx ile kimya sal pestisitlerden endosülfan ve 2,4-D'nin LD dozları Swiss - Albino erkek farelere (Mus musculus) intraperitonal olarak uygulanarak hayvanların karaciğer ve böbreklerinde bazı enzim aktivitelerine (MDH, HK, LDH), ayrıca karaciğer ve kasta glikojen seviyelerine etkileri araştırılmıştır. B.t. preparatı, gerek 2,4-D gerekse endosülfan`a oranla enzim aktivitelerinde önemli bir değişiklik göstermemiştir. Bu preparatın etkisiyle ilk saatlerde meydana gelen aktivasyonlar, 64, saatte kontrol grubuna paralel değerlere ulaşmıştır. 2,4-D uygulanan farelerde, karaciğer dokusunda deneyin sonlarına doğru MDH ve HK enzimlerinde meydana gelen aktivasyonlar önemli olmaktadır. LDH enzimindeki aktivasyon ise 64. saatte etanol kontrol grubu ile aynı değerde bulunmuştur. Endosülfan'ın etkisiyle karaciğerdeki MDH ve HK enzim aktiviteleri ilk saatlerde inhibisyon ve aktivasyonlar gösterirken deney periyodunun sonlarına doğru kontrol grupları ile aynı değerlere gelmiştir. Ancak böbrekte, incelenen her üç enzimde de bazen aktivasyon bazen de inhibisyonlar görülmektedir. B.t. ve 2,4-D'nin gerek karaciğerde gerekse kas dokusunda glikojen seviyelerini 16. saate kadar etkilemesine rağmen ilerleyen saatlerde her iki dokuda da beslenmeye bağlı bir artış vardır. B.t. preparatı 16. saatten sonra karaciğer ve kasta glikojen seviyelerini yükseltmeye başlamıştır.- 73 - 72. saatte karaciğerde, kontrol grubuna yakın seviyeye gelirken kas dokusunda henüz normal değerlere ulaşamamıştır. Bununla beraber 2,4-D uygulanan grubun glikojen seviyeleri her iki dokuda da kontrol grubunun altında seyretmiştir. Elde edilen sonuçlar, B.t. preparatının farelerde, çalışılan enzim aktiviteleri ve glikojen seviyelerine etkileri yönünden, uyguladığımız kimyasal pestisitlere göre daha olumlu bir pestisit olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 74 - SUMMARY In this study, LD3Q dozes of Bacillus thuringiensis (B.t.) var. thuringiensis preparation, which a biological insecticide, with 2,4-D and endosülfan that are chemical pesticides have been applied intraperitonally to Swiss-Albino male mice (Mus musculus) in an effort to their effects on some of the enzyme activities in the animals kidney and liver as well as on the levels of glycogen in the liver and muscle were investigated. B.t. preparat did not reflect any important variance in the enzyme activities in proportion to either 2,4-D or en dosülfan. with the effect of that preparation activations occurred within the first hours reached, at the 64th hour, the values parellel to the control group. In the liver tissue of the mice to which 2,4-D is applied, the activations occurr ing in MDH and HK enzymes become significant toward the end of the experiment. The activations in LDH enzyme has also been found to be at the same level with the ethanol control group at the 64th hour. While the MDH and HK enzyme activities in the liver showed inhibitions and activations in the first hours under the effect of endosulfan, they then turned to the same levels with the right control groups toward the end of the experimental period. However, in the kidneys, each of the three examined enzymes sometimes show activation and sometimes show inhibition. Although B.t. and 2,4-D effect the glycogen levels either in the liver or in the muscles until the 16th hour,75 - there appears to be a rise in both tissues in the following hours depending on nutrition. B.t. preparat began to rise glycogen levels in the liver and muscle after the 16th hour. While B.t, was keeping up with the control group in the liver at the 72nd hour, it failed to reach the normal values in the muscle tissue. Nonetheless, the glycogen levels of the group to which 2,4-D was applied were under the control group found in both tissues. The results obtained show that B.t. preparat is a more positive pesticide found in mice than that of tho chemical pesticide that we applied, from the point of enzyme activities and glycogen levels that were examined.