Sayı cisimlerinin integral tabanları
- Tez No: 11539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KANDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET QiVm) sayı cisminin tamlık tabanını bulmayı amaçlayan bu ça lışmada izlenen plan aşağıdaki gibidir. I. Bölümde, sayı cisimleri ve sayı cisimlerinin tamlık halkaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. 11. Bölüm, ideallerin parçalanması ve dallanması ile ilgili bazı bilinen sonuçları içerir. 111. Bölümde, quadratic, pür kübik, cyclotomic ve binomial genişlemelerin tamlık tabanları verilmiştir. IV. Bölümde, Q($ü) sayı cisminin tamlık tabanı 7 [m durumunda hesaplanmış 7m durumunda ise 72/m7-m koşulu altında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The plan followed in this work, which aims to determine integ ral basis of number field Q(?fi)),may be outlined as below. In Chapter I, the general background material concerning with the number fields and its integral rings have been given. Chapter II contains some known results for decomposition and ramification of ideals. In Chapter 1 1 1, i t has been given that the integral basis of quadratic, pure cubic, cyclotomic and binomial extension. In Chapter IV. the integral basis of the number field Q(?în) has been calculated where 7 divides m.If 7 doesn't divide m.the in- 2 7 tegral basis has been calculated in case of 7 doesn't divide m -m.