Cumhuriyet Üniversitesi kampüs alanında bulunan vicia türlerinde sitolojik araştırmalar
  1. Tez No: 11542
  2. Yazar: NÜKHET AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ BİLALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, C. U. Kampus alanında yayılış gösteren Vicia türlerinin kromozom sayıları ve 2C DNA miktarları saptanmış tır. Kampus alanında tespit edilen türler, V. peregrina L., V. galilaea Plitm. et Zoh., V. sativa L. subsp. nigra (L. ) Ehrh. var. nigra, V_. hyrcanica Fisch. et Mey. ve V. cracca L. subsp. tenuifolla (Roth) Gaudin'dır. Vicia türlerinin temel kromozom sayıları x-S ve 7 olarak saptanmıştır. xs6 olan türler, V. hyrcanica ve V. sativa sub- sp. nigra var. nigra 'dır. x =7 olan türler ise V. galilaea ve _V^ peregrina 'dır. V. cracca subsp. Tenuifolia`nın kromozom sayısı tam olarak belirlenememiştir. Beş Vicia türü arasında 2C DNA içerikleri yönünden bir varyasyon saptanmıştır. 2C DNA miktarı en fazla olan tür V. pereg rina 'dır (20.58 pg). En düşük 2C DNA miktarına şahit) tür V. sativa subsp» nigra var. nigra' dır (5.08 pg). V. hyrcanica, V. galilaea ve V. cracca subsp. tenuifolia'nın 2C DNA miktarları sırasıyla, 15.65 pg, 15-03 pg, ve 11.08 pg'dır. DNA miktarları, Vicia türleri arasında kromozom sayılarıyla ilişkili değildir. Ancak, 2C DNA miktarı Vicia türlerinin çekirdek hacimleriyle ilişkilidir. Kampus alanındaki Vicia türlerinin her legümenindeki tohum taslakları ve tohumları sayılarak değerlendirilmiştir. Tohum tutma oranı en düşük olan türün, V. cracca subsp. tenuifolla {% 33) olduğu bulunmuştur. Direr türlerin tohum tutma oranları arasında {% 89--3.T) önemli bir farklılık saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
- 42 - SUMMARY In this study, the chromosome numbers and 2C DNA contents of Vicia species, which are established being as V. peregrina L., V. galilaea Plitm. et Zoh.. V. sativa L. subsp. nigra (L. ) Ehrh. var, nigra, V. hyrcanica Fisch. et Mey. and V. cracca L. subsp. tenuifolia (Roth) Guadin, spread over the Campus area of Cumhuri yet University were investigated. It Was found to be xe6 and 7 as, basic chromosome numbers. Basic chromosome numbers of V. hyrcanica and V.. sativa subsp. nigra var. nigra were x«6 and that of V. galilaea and V. peregrina were x = 7. Chromosome number of V. cracca subsp. tenuifolia was not ab le to determined for practical reasons. There was a variation among five species from the point of 2C DNA contents of Vicia. the highest being in V. peregrina (20.58 pg) and the lowest in V. sativa subsp. nigra var. nigra (5.08 pg). The 2C DNA contents of V. hyrcanica, V". galilaea and V. cracca subsp. tenuifolia were 15.65pg, 15.03 pg and 11.08 pg, respectively. The DM contents are not correlated with chromosome number of Vicia species. But, related to nuclear size of Vicia spe cies. The seed- drafts and seeds in each legume of Vicia species in the Campus area were measured by counting. It was found that V. cracca subsp. tenuifolia was the lowest ratio of seed set (% 33). There were no differences among other species from the point of the ratio of seed set (% 89- 93)»