Serebral Parezi'li çocukların fonksiyonel gelişiminin izlenmesinde WeeFIM ve PEDI testlerinin karşılaştırılması
Comparison of WeeFIM and PEDI tests in the functional assessment of cihldren with cerebral palsy
- Tez No: 115431
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
51 ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Çocuk Nörolojisi BD Polikliniğinde Ocak 2001 -Mayıs 2002 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın amacı SP'li çocukların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini ve rehabilitasyon ile sağlanan ilerlemeyi objektif olarak belirlemek için kullanılan WeeFIM ve PEDI testlerini karşılaştırmak, uygulaması daha kolay olan yöntemin kullanımını yaygınlaştırmaktır. Çalışmaya yaşamını etkileyecek düzeyde işitme ve görme kusuru ve epileptik nöbetleri olmayan, yaşlan 16-63 ay (ortalama 38.50±12.71) arasında değişen 38 SP'li (24 spastik diparezi, 14 hemiparezi) çocuk alındı. Çalışmaya katılan her olguya rehabilitasyon başlangıcında WeeFIM ve PEDI testleri uygulanarak alınan puanlar kaydedildi (1. ölçümler). WeeFIM testini tamamlamak 25-30 dakika, PEDI testini yapmak ise 45-60 dakika sürdü. Çocuğun fonksiyonel seviyesine uygun rehabilitasyon programı (Nörogelişimsel tedavi) düzenlenerek anneye öğretildi, 30 dakika ile 90 dakika arasında değişen sürelerle evde uygulaması belirtildi. Olgular aynı terapist tarafından ayda bir kez yapılan kontroller ile izlendi. Altı aylık rehabilitasyon sonunda WeeFIM ve PEDI testleri tekrar uygulandı (2. ölçümler). Testlerin birinci ve ikinci ölçüm değerleri Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. WeeFIM ve PEDI test sonuçlan arasında korelasyon Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. İstatistikler SPSS for windows ile yapıldı, p< 0.05“anlamlı”, r= 0.50- 0.75“iyi derecede korelasyon var”, r> 0.75“çok iyi derecede korelasyon var”olarak kabul edildi. Olgularda klinik olarak gözlenen ilerleme, testlerin 1. ve 2. ölçümleri karşılaştınldığmda istatistiksel olarak da görüldü. WeeFIM ve PEDI testlerinin 1. ölçüm ve 2. ölçüm sonuçlarının korelasyonuna bakıldığında: WeeFIM testi kendine bakım, hareketlilik, bilişim alt başlıkları ve toplam skoru ile PEDI testinin fonksiyonel yetenek ve bakıcı yardımı bölümlerinin kendine bakım, hareketlilik, sosyal fonksiyon alt başlıkları ve toplam skorları arasında, çok iyi derecede korelasyon olduğu görüldü. WeeFIM ve PEDI itemleri benzer alanları değerlendirdiğinden testler arasında çok iyi korelasyon görülmüştür. Ancak WeeFTM, PEDI testi ile elde edilebilecek52 ayrıntıları vermemektedir. Geniş taramalarda uygulama süresi daha kısa olduğu için WeeFIM'in kullanılması pratik olur. Ancak tedavi programını planlamak ve performanstaki değişimleri hassas bir şekilde görebilmek için PEDFden daha fazla yararlanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
53 COMPARISON OF WeeFIM AND PEDI TESTS IN THE FUNCTIONAL ASSESMENT OF CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY The present study is conducted at Istanbul Medical School Department of Pediatrics, Division of Child Neurology between January 2001 and May 2002. The prupose was to investigate the relationship between two functional outcome measurements The Wee-Functional Independance Measure (WeeFIM) and the Pediatric Evaluation Disability Inventory (PEDI), and to advice the use of the method whose application is more feasible. The study group consisted of 38 patient with cerebral palsy (24 spastic diparesia, 14 spastik hemiparesia) aged between 16 to 63 months old (mean 38.50±12.71 months), who has no hearing, visual, epileptic problems that interfere with the quality of life. All subjects were assessed at the beginning of rehabilitation programme with WeeFIM and PEDI tests (first assesment). The assesments were administrated by the same physical therapist at the begining of the study period. The time to complete the WeeFIM test was 25-35 minutes and the PEDI was 45-60 minutes. Rehabilitation programme, the Neurodevelopmental treatment, required for the functional level of the child was organized and the mother was instructed to administer it at home every day, between 30- 90 minutes. Each case was followed up by the same physical therapist once a month. After 6 months WeeFIM and PEDI tests were administered once again (second asesment). The first and second scores of the WeeFIM and PEDI were compared by using the Wilcoxon test. The correlation between the test results were analysed using the Spearmen's correlation analysis. All analyses were performed using the statistical package of SPSS/PC. P value 0.75 as very good correlation. The progress observed clinically was confirmed statistically when the scores of the first and second measurements were compared. Significant correlations were found between WeeFTM and PEDI tests total and subscale scores (self care, mobility, cognition/social function).54 The fair relationship found between WeeFIM and PEDI suggests that the areas measured in these two assesments overlap. WeeFIM is valid and reliable measure of disability in children with cerebral palsy, It may be practical on screening programmes since its administration is quicker but, PEDI is more sensitive to track subtile neurodevelopmental changes in children with cerebral palsy and it is more helpful in organizing rehabilitation programme.