Spastik diparezili olgularda görsel algının değerlendirilmesi
The Assessment of visual perception abilties in spastic diplegia
- Tez No: 115432
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Spastik diparezili çocukların görsel algı gelişimlerinin ve bu gelişim üzerine önemli etkileri olabilecek biyolojik ve toplumsal etkenlerin belirlenmesi amacıyla planlanan bu çalışmaya spastik diparezi tanısı ile izlenmekte olan yaşları 4-10 1/ı2 yıl arası (ort. 82.9 + 19.7 ay), 17'si erkek, 13'ü kız 30 olgu alındı. Çalışmanın diğer grubunu (2. grup) yaşları 4-10 4/ı2 yıl (ort. 79.7 + 23.1 ay) arasında değişen, 18'i erkek, 12'si kız 30 olgu oluşturdu. Her iki gruptaki olgulara Stanford-Binet zeka testi ve görsel algılama testi olan Wravma'nin çizim ve eşleme alt testleri uygulandı. Birinci ve 2. gruplardaki olguların özellikleri istatistiksel olarak karşılaştırıldığında cinsiyet, kronolojik yaş, gestasyon yaşı, el tercihi, okul durumu, kardeş varlığı, anne ve baba eğitimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. İki grubun zeka puanları karşılaştırıldı ve zeka seviyeleri arasında anlamlı fark bulundu. Birinci grubun Wravma çizim alt testi ortalaması 87.5 + 26.9 (dağılım 45- 154), İkinci grubun çizim alt testi ortalaması 113.9 + 15.7 (dağılım 80-184) bulundu. Sonuçlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Birinci grubun Wravma eşleme alt testi ortalaması 77.4 + 17.4 (dağılım 45-113) idi. İkinci grubun eşleme alt testi ortalaması 93.4 + 16.9 (dağılım 69-155) bulundu. Sonuçlara arsındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Grupların kendi içinde cinsiyet, yaş grupları (4-1 10) göre yapılan karşılaştırmada ise spastik diparezili grupta çizim ve eşleme alt testi puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. İkinci gruptaki çocuklarda ise anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmanın sonuçları spastik diparezili olgularda zeka düzeyinin normal sınırlarda olmasına karşın görsel algı bozukluklarına rastlandığını, çocukların eğitimlerinin bu yönde yönlendirilmesi gerekliliğini göstermektedir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is to determine the visual perception development of the children with spastic diplegia and biological and social factors that can be important on their development. The study is carried out with thirty spastic diplegia children (1st group), 13 girls and 17 boys, whose ages are between 4-10 V12 years (mean 82.9 + 19.7 months). The other group's (2nd group) age were between 4-10 4/i2(mean 79.7 ±23.1), 18 boys and 12 girls. Stanford-Binet intelligence test and Wravma (Wide Range Assessment of Visual Motor Abilities Test) were individually administered to all children. There was no significant difference between the children with spastic diplegia and healthy children groups in sex, chronological age, gestational age, dominant hand, school situation, sister/brother presence, mother education and father education. There was a significant difference between groups in intelligence. The mean score of the spastic diplegia group in drawing subtest was 87.5 + 26.9 (45-154 standart scores), second group's drawing subtest mean score was 113.9 + 15.7 (80-184 standart scores). The difference between the scores were statistically significant. The mean score of the spastic diplegia group in matching subtest was 77.4 + 17.4 (45-113 standart scores). Second group's matching subtest mean score was 93.4 + 16.9 (69-155 standart scores). The difference between the scores were statistically significant. Both in spastic diplegia group and healthy group the results were not statistically significant in sex, age groups (4-