Tavşanlarda eksperimental akut pankreatitte melatonin ve pentoksifilinin etkisi
- Tez No: 115464
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURULLAH BÜLBÜLLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1-OZET Akut pankreatit, etiyopatogenezi ve klinik bulguları tam olarak anlaşılamamış ve pankreasın kendi kendini sindirme kaskadının uyarılması ile başlayan bir dizi patofizyolojik mekanizmanın toplamı olarak tarif edilebilir. Erken tanı ve uygun tedavi yapılmadığı taktirde tabloya eklenen sistemik komplikasyonlar mortaliteyi artırır. Bu çalışmada L-arginine ile oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinde melatonin ile pentoksifilinin etkileri araştırıldı. Çalışmada Yeni Zelanda cinsi 50 adet erkek tavşan kullanıldı. Kontrol gurubuna (KG) (Gl) (n=10) herhangi bir işlem uygulanmadı. Akut pankreatit gurubuna (APG) (G2) (n=10) 250 mg/100 gr bir saat ara ile iki doz L-arginine intraperitoneal verilerek pankreatit oluşturuldu. Melatonin gurubuna (MG) (G3) (n=10) pankreatit oluşturulmadan lA saat önce 30 mg/kg melatonin intraperitoneal verildi. Pentoksifilin gurubuna (PG) (G4) (n=10) pankreatit oluşturulduktan sonra 6- 12-24'üncü saatlerde 7 mg/kg intraperitoneal pentoksifilin verildi. Melatonin- Pentoksifilin gurubuna (MPG) (G5) (n=10) melatonin ve pentoksifillin verildi. Bütün gruplardan kan örnekleri alınarak serum MDA, SGOT, LDH, amilaz, IL-6 ve TNF-oc düzeylerine bakıldı. 48 'inci saatin sonunda histopatolojik inceleme için pankreasları çıkartıldı. Gl'unda elde edilen değerler normal olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
2-ABSTRACT Acute pancreatitis can be described as the sum of the beginning of a series of pathophysiological mechanism and a cascade of auto-digestion etiopathogenesis and its clinical symptoms have not been completely understood. If early diagnosis and proper treatment have not been performed systemic complications which affected the patients, increas the mortality. İn this study, the effects of melatonin and pentoxifylline were investigated in the L-arginine induced experimental acute pancreatitis model. In the study, 50 male New Zeland type rabbits were used. In the control group (CG) (Gl), no procedure was performed. In acute pancreatitis group (APG) (G2), pancreatitis was composed injecting L-arginine intraperitoneal 250 mg/100 gr two dose an hour. İn melatonin group (MG) (G3), 30 mg/kg melatonin intraperitoneal injected half an hour before the pancreatitis was composed. After pancreatitis was composed at the 6-12-24. hours, 7 mg/kg intraperitoneal pentoxifylline was injected to the pentoxifylline group (PG) (G4). Melatonin and pentoxifylline were injected to melatonin-pentoxifylline group (MPG) (G5). Blood samples were taken from all the groups MDA, SGOT, LDH, amylase, BL-6 and TNF-a levels were measured in serum. At the end of the 48th hour, their pancreases were taken for histopathological examination. In the Gl, obtained results were accepted normal.