Kadınlarda memenin invaziv duktal karsinomlarında LR ve LRP/MVP reseptör durumları ile prognostik faktörler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
To asses the correlation between LR, LRP/MVP receptors situation and prognostic factors in female patients with invasive ductal carcinoma
  1. Tez No: 115463
  2. Yazar: ORHAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu klinik çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ve Patoloji Anabilim Dallarında Ocak 2001- Şubat 2002 tarihleri arasında İnvaziv Duktal Karsinom tanısı konulan ve ameliyat edilen Stage I,II III meme kanserli kadın hastalarda yapıldı. Amaç: Meme kanserli hastalarda prognostik faktörler olarak kabul edilen Tümör boyutu, Aksiller LN tutulumu, TMN Stage'i, Histolojik ve nükleer grade'i, Östrojen ve Progesteron Reseptör durumları, ile LR'leri ve LRP/MVPR'leri arasındaki ilişkileri incelemekti. Materyal Metod: Çalışmada İnvaziv Duktal Karsinom tanısı konulan 50 hasta çalışma grubu ve Memede fibroadenom tanısı konulan 20 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. İDK'lu hastalara MRM ve FA'lu hastalara eksizyonel biyopsi yapıldı. Spesmenler Patoloji ABD'da histopatolojik olarak değerlendirildi.Tümör içerenparafinli bloklar ve FA blokları immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirilerek LR ve LRP/MVPR incelemeleri yapıldı. Bulgular: Laminin ve LRP/MVP Reseptörleri çalışma grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek tesbit edildi (P0,05). LRP/MVPR'leri ile" Tümör Boyutu ve TNM Stage'i ile ilişkilerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuşken (P0,05). Sonuç: Memenin İDK'lerinde Laminin reseptör değerlendirmeleri hastalığın prognoz tayininde katkılarının olabileceği ve LR'nün bir prognostik faktör olarak gündeme getirilmesi amaçlanmakla birlikte bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmalara gereksinim olduğunu düşünmekteyiz. LRP/MVPR'lerinin ise meme kanserinde prognoz tayininden ziyade kemoterapiye direçli vakaların ortaya çıkarılmasında katkılarının olabileceğini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This clinical study was carried out as thesis in Department of General Surgery and Pathology, Erciyes University and Faculty of Medicine between January 2001 and February 2002. Female patients who were diagnosed and invasive ductal carcinoma at stages 1,11,01 were included in this study Aim to: To asses the correlation between prognostic factors of patients with breast carcinoma; which are tumor size, axillary lymph node metastasis, histological and nuclear grading, estrogen and progesteron receptor stuation, TNM staging and LR, LRP/MVPR Material and Methods: For this study clinical SO patients with invasive ductal breast carcinoma as study group and 20 patients with fibroadenoma as control groupwere determined. Excisionel biopsy was performed to the fibroadenoma patients and MRM was performed to the invasive ductal carcinoma. Parafined blocks which contains tumoral tissue and FA blocks were examined methods by histopatological methods for microscopic diagnosis and by immunohistochemical methods for estrogen, progesteron, Laminin and LRP/MVPR antigens.