Hekimhan (Malatya) yöresindeki üst kretase yaşlı birimlerin paleontolojik ve stratigrafik özellikleri
  1. Tez No: 11549
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZ - Bu calışma, Hekimhan (Malatya) ilçesinin hemen güneyinde, 1/2 5İOOO lik Malatya K3_. 3 paftasına kapsayan bölgenin, pa leontolojisi ve stratigrafisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İnceleme alanında gözlenen en yaşlı birim, yerleşim yaşı Üst Kretase öncesi olan Otiyolittir. Çalışmanın temel birimleri olan, Kampaniyen -Maestrihtiyen yaşlı filiş çökelleri bu Ofiyolit üzerine uyumsuzlukla gelirler. Hekimhan formasyonu (Kh) olarak adlandırılan bu çökellerin alt düzeyinde, 110 m kalınlıkta, konglomera, kumtaşı, kiltaşı miltaşı gibi klastiklerden oluşan ve Yığma üyesi olarak adlandırılan birim(Khy) yer alır. Bunun üzerine 395 m kalınlıkta Çöreklik üyesi (Khç) olarak adlandırılan filiş fasiyesindeki çökeller uyumlu olarak gelir. Kuşkaya üyesi (Khk) olarak adlandırılan 28 m kalınlıktaki resifal Özellikli kireçtaşları da uyumlu olarak en üstte yer alır. Filiş içerisinde yapılan 4 adet ölçülü stratigrafi kesitlerinden; alanan örneklerin incelenmesi sonucunda} tanımlanan planktonik foraminifera zonları yaşlıdan gence doğru, Globot- runcanita elevata (Kampaniyen), Globotruncana arca(Alt Maest rihtiyen) ve Rosita contusa(Orta Maestrihtiyen) dir. ABSTRACT - The purpose of this research is the investigation of the paleontology and stratigraphy of the studied area, loc< ted to the south of Hekimhan(Malatya, 1/25.000, K^q_,~). The oldest unit in this area is Ophiolites which were erap- laced pre-Upper Cretaceous. Campanien-Maestrichtian aged flish sediments which are the basement units of the studied area overlies the Ophiolite unconforrnably. Yığma meraberJLocatingas,fcthe lover of the sediments are na med Hekimhan formation consisting of conglomerate, sandstone, claystone and mudstone in 110 m. thickness. This unit is overlied conformably by sediments called as Çöreklik member
Özet (Çeviri)
ÖZ - Bu calışma, Hekimhan (Malatya) ilçesinin hemen güneyinde, 1/2 5İOOO lik Malatya K3_. 3 paftasına kapsayan bölgenin, pa leontolojisi ve stratigrafisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İnceleme alanında gözlenen en yaşlı birim, yerleşim yaşı Üst Kretase öncesi olan Otiyolittir. Çalışmanın temel birimleri olan, Kampaniyen -Maestrihtiyen yaşlı filiş çökelleri bu Ofiyolit üzerine uyumsuzlukla gelirler. Hekimhan formasyonu (Kh) olarak adlandırılan bu çökellerin alt düzeyinde, 110 m kalınlıkta, konglomera, kumtaşı, kiltaşı miltaşı gibi klastiklerden oluşan ve Yığma üyesi olarak adlandırılan birim(Khy) yer alır. Bunun üzerine 395 m kalınlıkta Çöreklik üyesi (Khç) olarak adlandırılan filiş fasiyesindeki çökeller uyumlu olarak gelir. Kuşkaya üyesi (Khk) olarak adlandırılan 28 m kalınlıktaki resifal Özellikli kireçtaşları da uyumlu olarak en üstte yer alır. Filiş içerisinde yapılan 4 adet ölçülü stratigrafi kesitlerinden; alanan örneklerin incelenmesi sonucunda} tanımlanan planktonik foraminifera zonları yaşlıdan gence doğru, Globot- runcanita elevata (Kampaniyen), Globotruncana arca(Alt Maest rihtiyen) ve Rosita contusa(Orta Maestrihtiyen) dir. ABSTRACT - The purpose of this research is the investigation of the paleontology and stratigraphy of the studied area, loc< ted to the south of Hekimhan(Malatya, 1/25.000, K^q_,~). The oldest unit in this area is Ophiolites which were erap- laced pre-Upper Cretaceous. Campanien-Maestrichtian aged flish sediments which are the basement units of the studied area overlies the Ophiolite unconforrnably. Yığma meraberJLocatingas,fcthe lover of the sediments are na med Hekimhan formation consisting of conglomerate, sandstone, claystone and mudstone in 110 m. thickness. This unit is overlied conformably by sediments called as Çöreklik memberin flishoidal iaeies. Reetal limestones are named as Kuşkaya member in 28 ra thickness, locating upper level ot the sequenc Atter investigating of the several samples taken rrom fou stratigraphic sections which were measured from the tlish se diments, planctonic foraminifer zones have been clasiried as falows? Globotruncanita elevata(Campanien), GlobotruncanH area (Lower Maestrictian) and Rosita contusa (Middle Maestrich- tian).