Hekimhan yöresinde ceviz (Juglans regia L.) genotiplerinin seleksiyonu
Selection of walnut (Juglans regia L.) genotypes Hekimhan region
- Tez No: 482381
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Malatya-Hekimhan yöresinde 2015-2016 yılları arasında yapılan bu çalışmada; tohumdan yetişen ceviz ağaçlarının içerisinden üstün özellikli tiplerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam 297 ağaçtan meyve örneği alınmış, bu genotiplerin meyve, ağaç ve kimyasal özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda 11 ceviz tipi ümitvar olarak seçilmiştir. Seçilen tiplerde meyve ağırlığı 10.43-17.46 g, iç ağırlığı 5.88-8.58 g, iç oranı % 48.22-58.09 arasında bulunmuştur. İç oranı % 55'in üzerinde olan 5 tip saptanmıştır. Kabuk kalınlığı 0.97-1.47 mm arasında değişmiştir. Yan dallarda meyve tutma oranları %43-79 arasında değişmiştir. Meyvelerin görsel olarak yapılan iç rengi analizinde 7 tip açık sarı, 4 tip koyu sarı; dış rengi analizinde ise 7 tip açık, 3 tip orta ve 1 tip koyu olarak belirlenmiştir. Renk ölçer ile yapılan iç rengi ölçümlerinde ortalama L*: 40.36-60.44, C*: 25.30-33.38, h*: 75.54-83.84;kabuk renkleri ise ortalama L*: 49.56-60.21, C*: 20.49-33.51, h*: 66.71-72.07olarak belirlenmiştir. Seçilen 11 genotipten 9'u protandri ve 2'si protogeni özelliği göstermiştir. Nem, protein, kül ve yağ oranları sırasıyla % 2.49-5.17, 11.47-14.43, % 1.52-1.97 ve % 59.21-71.73 arasında tespit edilmiştir. Palmitik, stearik, oleik, linoleik ve linolenikasit oranları sırasıyla % 4.62-6.76, % 2.41-3.65, % 24.79-43.48, % 41.75-57.17 ve % 6.56-13.94 arasında belirlenmiştir. Genotiplerde 100 g iç meyvede makro ve mikro element içerikleri de analiz edilmiştir. Genotiplerin meyvelerinde ortalama 50.76 mg Na, 172.67 mg Mg, 374.64 mg K, 145.49 mg Ca, 4.77 Mn, 4.10 mg Fe, 1.98 mg Cu ve 2.38 mg Zn içerdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in the Malatya-Hekimhan region between the years 2015-2016; It is aimed to determine the types that are superior to the walnut trees grown from the seed. In this study fruit samples were collected individually from 297 trees, then these types were evaluated for fruit, tree and chemical properties. As a result of the research, 11 walnut types were selected as promising. Weights of the selected types of fruit;10.43 g with the 17.46 g; internal weights 5.88 g and 8.58 g; internal rate of 48.22% and 58.09% were found. Shell thickness, 0.97 mm and 1.47 mm ranged between the side branches of fruit retention rates varied between 43-79%. Five types with an internal rate of over 55% were identified. In the visual analysis fruit, seven types were light yellow, 4 types were dark yellow; In the outer color analysis, 7 types were open, 3 types were medium and 1 type was dark. The mean values of L *: 40.36-60.44, C *: 25.30-33.38, h *: 75.54-83.84 in the internal color measurements made with a colorimeter; Shell colors were determined as mean L *: 49.56-60.21, C *: 20.49-33.51, h *: 66.71-72.07. Eleven of the 11 selected genotypes showed 9 protandrous blooming and 2 genotypes displayed protogenous blooming features. Moisture, protein, ash and fat were determined as 2.49-5.17%, 11.47-14.43%, 1.52-1.97% and 59.21-71.73% respectively. The rates of palmitic, stearic, oleic, linoleic and linolenic acid were 4.62-6.76%, 2.41-3.65%, 24.79-43.48%, 41.75-57.17% and 6.56-13.94% respectively. Macro and micro element contents of 100 g inner fruit were also analyzed in the genotypes. The fruits of the genotypes were found to contain an average of 50.76 mg Na, 172.67 mg Mg, 374.64 mg K, 145.49 mg Ca, 4.77 Mn, 4.10 mg Fe, 1.98 mg Cu and 2.38 mg Zn.