Evre A-B kolo-rektal karsinomlarda immünhistokimyasal yöntemlerle tesbit edilen anjiogenezin prognoz üzerine etkisi
Prognostic significance of immuno-histochemically angiogenesis on stage A-B colorectal carcinomas
  1. Tez No: 115540
  2. Yazar: DENİZ DURAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR YEĞEN, PROF.DR. RIFAT YALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Adjuvant tedaviden fayda görebilecek kolo-rektal karsinomalı hastaları seçebilmek için histo-patolojik evreleme dışında veya bunlara ek olarak yeni prognostik belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servisinde Kolo- rektal karsinoma nedeniyle Ocak 1986-Ocak 1999 tarihleri arasında opere edilen 534 hastadan Modifıye-Astler-Coller Evre A-B olarak histopatolojik tam almış 119 hasta arasından, düzenli takipleri olan, rastgele seçimle belirlenen, 41 hasta ile yapılmıştır. 16 nüks ya da metastatik olguya karşılık 25 sağlıklı olgunun en kısa 6 ay, en uzun 144 aylık takipleri yapılmış olan 41 vaka çalışmaya alındı. VEGF ekspresyonu ile hasta yaşı, cinsiyeti, tümör lokalizasyonu, tümörün klinik prezantasyonu, pT evresi, tümör differansiasyonu, angio-nöral-lenfatik invazyon, nüks/metastaz gelişimi ve sağ kalım arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Kaplan-Meier survi analizi yapıldığında VEGF ekspresyonu negatif olan grupta 5 yıllık sürvi %83.33, VEGF ekspresyonu pozitif olan grupta ise 5 yıllık sürvi %82,13 olarak bulunmuştur. İstatiksel olarak anlamlı olmasa da VEGF(+) olan grupta 85. aydan sonra survi süresi daha uzun gözükmektedir. VEGF ekspresyonu ile tümör lokalizasyonu, tümör gradei, pT evresi, angio- nöral-lenfatik invazyon, nüks/metastaz ve 5 yıllık sağ kalım arasında anlamlı bir bağlantı tesbit edilememiştir. Ancak kitle dışı klinik prezantasyonla başvuran hastalarda, sağ kalım açısından anlamlı fark bulunmuştur (p=0.003). Anti-anjiogenik tedavi çeşitli kanser türlerinde kullanılmaya başlanmış olsa da kolo-rektal karsinomlarda anjiogenezin prognoz üzerine etkisi, halen tartışmalıdır. Bu çalışma sonucuna göre kolo-rektal tümörlerde immünhistokimyasal yöntemle anjiogenez belirlenmesinin prognostik önemi olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY New prognostic markers are neeeded to select the patients with colo-rectal cancer, which may have gain from the adjuvant therapies. 534 patients were operated in Marmara University Hospital between January 1986 and January 1999. 1 19 of the patients were classified as Modified Astler-Coller stage A-B. Among them 41 of the patients were selected randomly; 16 of the 41 had recurrens or metastases, 25 were alive during the minimum 6 month, maximum 144 months of controls. These 41 patients' VEGF expressions were compared with patients age, sex, tumor localization, tumors clinical presantation, pT stage, tumor grade, angio- neual-lymphatic invasion, recurrence or metastases and 5-year survival, to evaluate if there is any relation with these parameters. Five year survival is estimated with Kaplan-Meier survival analysis and no statiscal survival advantage is found between VEGF positive and negative groups; 82.13% and 83.33% respectively. Eventhough statiscally there was no difference, VEGF positive group has an survival advantage after 85th month. It is not found any relation between VEGF expression and tumor localization, tumor's clinical presantation, pT stage, tumor grade, angio-neural-lymphatic invasion, recurrens or metastases and survival. But patients presented with colonic obstruction, organ invasion other than the colon, and tumor perforation had shorter survival (p=0.003). Anti-angiogenic therapies are used for the various cancer treatments, however, prognostic effects of the angiogenesis on colo-rectal cancers, is still disputable. As a conclusion of this study, prognostic significance of immunohistochemically detected angiogenesis, is absent.