Düzenli spor yapan ve yapmayan adolesanlarda fiziksel uygunluk düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of physical fitness level in adolescents who participate to regularly sport or not
  1. Tez No: 115575
  2. Yazar: İREM DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Düzenli spor yapan ve yapmayan adolesanlarda fiziksel uygunluk düzeyinin karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2002. Adolesan dönem çocukluktan ergenliğe geçiş dönemidir ve bireyler fiziksel yönden hızla değişim gösterirler. Düzenli spor yapan ve yapmayan adolesanlarda fiziksel uygunluk düzeyinin karşılaştırılması ile birlikte yaş ve cinsiyete bağlı değişimini saptamak amacıyla yaptığımız çalışmada ilköğretim ve lise okullarında ve spor klüplerinin genç takımlarından adolesan bireyler alınmıştır. 13-17 yaşlan arasında her yaş grubundan, spor yapan ve yapmayan 20 kız ve 20 erkek toplam 320 kişi değerlendirilmiştir. Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametrelerinden VKİ, deri altı yağ kalınlığı skinfold ölçümleri, alt ekstremite kas kuvveti, esneklik ve kardiovasküler endurans değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of physical fitness level in adolescents who participate to regularly sport or not, Hacettepe University, Health Sciences Institute, Program in Sports Physiotherapists Master of Science Thesis, Ankara, 2002 Adolescent stage is a transition stage from childhood to maturity and individuals have been shown the peak changes with physical characteristics. In children it has been shown that boys exhibit slightly higher performance levels than girls until adolescence, when the differences favoring the boys become greater. The purpose of this study was to investigate the relationship between health-related physical fitness tests and age/gender in adolescent boys and girls. A total of 320 individuals including 20 girls and boys who were athletes or not within the age range of 13-17 years were evaluated. Health-related physical tests including body mass index, skinfold measurement, muscle strength of lower extremity, flexibility and cardiovascular endurance were evaluated in randomly selected adolescent individuals from different secondary and high schools and sports clubs.