İstanbul ilinde sanayide çalışan çocukların karşılaştıkları istismar ve ihmaller
Abuse and neglect of children who work in industry in İstanbul city
  1. Tez No: 115619
  2. Yazar: SİBEL SERAP ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma İstanbul İlinde sanayide çalışan çocukları istismar ve ihmal konusunda bilgilendirmek, karşılaştıkları istismar ve ihmal oranlarını ve türlerini, istismar ve ihmal durumlarında yaşadıkları duygulan saptamak, istismar ve ihmalde yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyetin etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapıldı. Çalışma; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı mesleki eğitim merkezlerinden olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen 8 merkezde, Ekim 2001 -Nisan 2002 tarihleri arasında 15-18 yaş grubunda, sanayide çalışan ve mesleki eğitim merkezlerine devam eden 698 çocuk ile gerçekleştirildi. Çalışma verileri danışman ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile toplandı. Çalışma verileri bilgisayar ortamında, istatistiksel olarak yüzdelik, ortalama ve ki-kare testleri kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynlerinin eğitim düzeylerinin çoğunun ilkokul ve altında, ailelerin %44.3'ünde aylık kazancın 300 milyonun altında olması, çocuk sayılarının yansından çoğunda 4 ve üstünde olması ve %10.9'unda çocuk dışında başka çalışanın olmaması bu ailelerin sosyokültürel düzeyinin düşük olduğunu düşündürdü. Çocukların istismar/ihmalle karşılaşma durumuna bakıldığında %92.2'sinin birden fazla istismar/ihmalle karşılaştığı belirlendi. Her bir çocuğun istismar ve ihmalle karşılaşma sayısı ortalama 3.2 ± 1.1 idi. Çocukların %79.2'sinin duygusal ve fiziksel ihmalle, %55.3'ünün fiziksel istismarla, %85. 1'inin duygusal istismarla, %59.3'ünün ekonomik istismarla, %42.7' sinin cinsel istismarla karşılaştığı saptandı. Çocukların duygusal ve fiziksel ihmalle karşılaşma açısından yaş ve eğitim düzeyleri arasında fark bulunmazken (p>0.05), cinsiyet bakımından kızların ihmale 72uğraması anlamlı bulundu (p=0.000). Fiziksel istismara uğrama açısından eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05), yaş küçüldükçe fiziksel istismarın arttığı (p=0.005) ve erkeklerin kızlara oranla daha fazla fiziksel istismara uğradığı (p=0.000) bulundu. Duygusal istismara uğrama açısından yaş ve eğitim düzeyleri arasında fark bulunmazken (p>0.05), cinsiyet açısından kızların erkeklere oranla anlamlı derecede (p=0.016) istismara uğradığı görüldü. Ekonomik istismarla karşılaşma incelendiğinde; yaş küçüldükçe (p=0.000), erkeklerde (p=0.000) ve eğitim düzeyi azaldıkça (p=0.008) istismara uğrama anlamlı idi. Çocukların cinsel istismara uğrama açısından yaş ve cinsiyetleri arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0.05), eğitim düzeyleri düştükçe cinsel istismarın arttığı (p=0.012) görüldü. Sonuç olarak çalışan çocukların genelinin istismar/ihmalle karşılaştığı, en çok duygusal istismarla karşılaştığı görülmüştür. Öneri olarak; çalışma sonuçlan ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve çalışmanın yapıldığı merkezlerin bilgilendirilmesi ve bu konuda daha fazla çalışma yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to give information children, who work in industry in İstanbul, about abuse and neglect, to determine proportion which children live abuse and neglect, and feelings when to be faced abuse and neglect, to decide age, sex and education influence on abuse and neglect as descriptive. This study was performed with 698 children at 15-18 years of age who works in industry and go on professional education centers which select with the metod of nonprobability sampling in Istanbul City Management of National Traning, between October 2001 -April 2002. Data were collected with questionanaries form which prepared by the adviser and the author. Data were analysed using percentage calculations, average and chi-square tests on computer. Parents education level was primary school and uneducatied, %44.3 of familys' monthly income was 300 million, more than half of child number, which family have, was 4 and a lot, was thought that familys' level of social and cultural were low. When were looked at state of children's neglect/abuse, it was determine that %92.2 of children was abused/neglect. Number of children who were abused/neglect was 3.2 ±1.1. It was determined that %79.2 of children were neglect as emostional and physical, %55.3 of children were abused as physical, % 85.1 of children were abused as emostional, %59.3 of children were abused as economical and %42.7 of children were abused as sexual. No significant differences were found between emostional and physical neglect and education, and age (p>0.05) but neglect of girls vere significant with sex (p=0.000). No significant differences were found between physical abuse and education (p>0.05), but it determined that physical abused increased as age decreased (p=0.005) and boys 74are abused more than girls. No significant differences were found between emostional abuse and age, and education (p>0.05) but emostional abuse of girls were significant with sex (p=0.016). When economic abused was searched, it was found significantly that economic abuse increased with decrease of age (P=0.000), and education (p=0.008). and boys were abused more than girls (p=0.000). No significant differences were found between sexual abuse and age.and sex (p>0.05), itwas determined that when education level decreased, sexual abuse increased. In conclusion, the general of working children are abused/neglected, they mostly abused as emostionally. As suggestion, about result of study, city management of national training and center which is did study are given knowledge and, more study are did might offered.