İntrauterin gelişme geriliği ile sonuçlanan gebelik plesentalarında trofoblastik proliferatif aktivite, VEGF ve IGF reseptörü ekspirasyonları
Trophoblastic proliferatif activity type I insuline-like growth factor receptor and vascular endothelial growth factor in placentas from pregnancies complicated with intrauterine growth retardation
  1. Tez No: 115709
  2. Yazar: DUYGU GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDENER ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İntrauterin gelişme geriliği (İUGG), düşük doğum ağırlığı ve elektif preterm doğumun önemli bir nedeni olarak bilinmektedir. İUGG' nin patogenezinde plasental sorunlar gibi pekçok faktör rol oynamaktadır. Bu prospektif çalışmanın amacı İUGG' nin patogenezinde trofoblastik proliferatif aktivite, tip 1 insulin benzeri büyüme faktörü reseptörü (İGF-IR) ve vasküler endoteliyal büyüme faktörünün (VEGF) rolünü araştırmaktır. İUGG ile sonuçlanan gebelik plasentaları (n=19) ile gestasyon haftasına uygun gelişim gösteren bebek plasentalarına (n=27) ait formalinde tespit edilmiş dokularda, immundokukimyasal yöntem için Ki-67, İGF-IR and VEGF antikorları kullanıldı. Ayrıca bu dokularda histopatolojik değerlendirme yapıldı ve hematoksilen-eozin boyalı kesitlerde, histolojik bulgular utero- plasental vasküler patolojiler, koagülasyon ilişkili patolojiler ve kronik enflamasyon olarak üç grupta kategorize edildi.
Özet (Çeviri)
TROPHOBLASTIC PROLIFERATIVE ACTIVITY, TYPE I INSULINE-LIKE GROWTH FACTOR RECEPTOR AND VASCULAR ENDOTHELIAL GROWTH FACTOR IN PLACENTAS FROM PREGNANCIES COMPLICATED WITH INTRAUTERINE GROWTH RETARDATION Intrauterine growth retardation (IUGR) is recognized as an important cause of low birth weight and elective preterm delivery. IUGR is associated with multiple causative factors including placental problems. The aim of this prospective study is to investigate the role of trophoblastic proliferative activity, type I insuline-like growth factor receptor (IGF-IR) and vascular endothelial growth factor (VEGF) in the pathogenesis of IUGR. Immunohistochemistry using Ki-67, IGF-IR and VEGF antibodies was performed on formalin-fixed placental tissues of the pregnancies complicated with IUGR (n=19) and pregnancies with appropriately grown fetusus (n=27). In addition, histopathological examination of the placentas was performed and histological findings on Haematoxylin- Eosin sections were categorized into three groups as utero-placental vascular pathologies, coagulation-related pathologies and chronic inflammation.