Mus musculus türü farelerde gözün gelişimi
The Development of eve of the albino mus musculus species of mice
- Tez No: 111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
36 ÖZ E T Bu araştırma, albîno Mus musculus türü farelerde gözün belir li zaman aralıklarındaki gelişimini histolojik acıdan tespit etmek, tayin et mek ve tanımak için yapılmıştır. Ayrıca gözü tamamlayıcı yapıların (göz kapakları, conjuktiva, optik sinir gib!) hangi tip hücrelerin modifikasyonu ile oluşabileceği ve fonksiyonlarının ne olabileceği konusu da tieğ&r- lendîrilıraşttr. Çalışma ışık mikroskobu seviyesinde, rutin histolojik teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Seçilen kesitler mikrofotograflarla tespit edilmiştir. İntra-uterin hayatta doğuma kadar olan periyotta elde etti ğimiz bulgular literatürde verilen bilgilere uygunluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
37 "the mrsLommm 01 ete of the albiho mus musoums- species as mice» SUMMARY In this research, it has been attempted to identify, determine and establish the development of the eye of the albino Mus musculus species of mice in various periods histologically. How the complementary structures of the eye such as the eyelids, conjunctiva and optic nerve be formed by modification of certain types of cells as well as their func tions have also been evaluated. This work was carried out at the light microscopical level, using routine histological techniques. The sections selected were de termined by microphotographs. The findings obtained from intra -uterine life to delivery have been found to be in conformity with those In literature.