Uranyum keşif çalışmalarında beta-gama tekniğinin kullanımı, ölçek/saat yapımı ve Ege bölgesine uygulanması
  1. Tez No: 11573
  2. Yazar: ERTUĞRUL ERİCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN RIZA KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Beta-gama metodu, toprakta uranyum konsantrasyonunun ölçümünde kullanılan diğer tekniklere göre bir avantaja sahipt i r. Bu metodu uygulamak için ÎNTEL 8052 AH mikroiş lemcinin kullanıldığı bir elektronik sistem dizayn edilmiştir. 3 -sayımları için ant ikoins idens mikrokontrol lür lü scaler/timer ve gamma sayımları için P.H.A. elektronik cihazı kullanılmıştır. Ege Bölgesinin jeolojik yapısı gözönünde tutularak, çeşitli kesimlerden örnekler alınmıştır. Bu örnekler fizik sel ve kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra, Beta-gama sayım sistemine yerleştirilmişlerdir. Elde edilen sayım ların hesaplanmasından sonra, uranyum konsantrasyonu sap tanır. Elde edilen sonuçlara göre, Beta-Gama tekniğinin veri minin diğer tekniklerden daha iyi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu method uranyum konsantrasyonunu saptamakta başarıyla kullanılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Beta-Ganma method has a number of advantages over the other technigues in the measurement of uranium concent ration in soil an electronic system has been designed using INTEL'S 8052 AH microcontroller to apply this technigue. The ant icoincidence microcontrol ler sealer/timer for 3 counts and P.H.A. electronic device for y counts have been made. Taking into account the geological structures of the Aegean region, various samples are taken from different parts of the region to our laboratory. These samples are processed in the physical and chemical processes and put in the appropriate parts of the Beta/Gamma counting systems. After calculation on the obtained counts, uranium concentration is determined. According to the obtained results, the efficiency of the Beta-Gamma technique is better than the other techniques. Finally, this method is successfully used to determine uranium concentration.