Mikro-işlem devreli dijital radyasyon gözlem metre geliştirilmesi kalibrasyonu ve uygulaması
- Tez No: 15623
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN R. KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu tezde, mikroişlemci kontrollü, dört değişik birimde ölçme kapasitesine sahip taşınabilir bir radyasyon gözlem metre geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem Geiger Müller dedektörü ile elde edilen puls- ların sayılması ve değerlendirilmesini içerir. Dedektörde elde edilen puls, tek transistorlu bir ön yükselteçten geçirilerek mikroişlemcinin sayıcı girişine verilir. Kullanılan 8052 Basic mikroişlemcinin yazılım kısmında bu pulslar değerlendirilerek kullanıcının seçebildiği dört birimden herhangi biriyle göstergede görüntülenir. Sistem cpm, cps, R/h, Gray olmak üzere dört ölçüm biçimine sahiptir. Kullanıcı komitatör yardımıyla istediği birimi seçebilir. Uranyum keşif çalışmalarında ve radyasyon gözleminde bu sistemin kullanılabileceği inancındayız.
Özet (Çeviri)
In this thesis work a portable radiation ratemeter with a micro processor and a capasity for measurement in four different unit display The system developed counts and processed the pulses from output of a G.M. detector. The pulse from the detector passes through the single stage transistor preamplifier and fed into the microprocessor. After being processed in the software of the microprocessor the pulses are displayed on the monitor in one of four units that the user chooses. The system has four units as cpm, cps, R/h and gray. The user can choose one of them their by means of a commutator. We believe that this system can be used in uranium explaration and radiation surveying.