Halotan, izofluran ve sevofluranın anestezi cihazı ortamında psodomonas aeruginosa, staphylococcus aureus ve escherichia colinin üreme hızlarına etkileri
  1. Tez No: 115776
  2. Yazar: AHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATEŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET Anestezi cihazlarında kullanılan maske, konnektör, hortum ve nemli solunum devreleri, enfeksiyon ve kontaminasyon için iyi bir ortam sağlarlar. Ancak klinik uygulama sırasında kontaminasyon beklendiği kadar sık görülmemektedir. Volatil anesteziklerle anestetize edilen hastalarda postoperatif pulmoner enfeksiyon beklenenden daha az ortaya çıkmaktadır. Bu durum,“volatil anesteziklerin antibakteriyel etkileri olabilir mi?”sorusunu akla getirmektedir. Bu çalışmada, volatil anesteziklerden halotan, izofluran ve sevofluranın, P. aeruginosa, S. aureus ve E. Coli'nin üreme hızı üzerine, anestezi cihazı ortamında, in vitro şartlarda, etkilerini araştırmayı amaçladık. Buyyon içindeki P. aeruginosa, S. aureus ve E. colfnin, spektrofotometrede 450 nu. dalga boyunda ışık kırıcılığı okunup giriş değeri olarak kayıt edildi. Mikroorganizmalar, anestezi cihazında, %50 oksijenli ortamda, halotan, izofluran ve sevoflurana, bir, iki, üç ve dört saat süreyle, 1 MAC ve 2 MAC'da üçer defa maruz bırakıldı. Sürelerin sonunda tekrar mikroorganizmaların ışık kırıcılığı okunup çıkış değeri olarak kayıt edildi. Kontrol grubu için, P. aeruginosa, S. aureus ve E. coli, buyyon içinde, %50 oksijen konsantrasyonunda, bir, iki, üç ve dört saat süreyle, anestezi cihazı ortamında, üremesi için bekletildi. Bu deneyde üç kez tekrarlandı. Girişte ve süre sonlarında spektrofotometrede ışık kırıcılığı okundu ve giriş, çıkış değerleri olarak kayıt edildi. Bulunan giriş ve çıkış değerlerinin yüzde değişimleri hesaplanarak kontrol grubu yüzde değişim değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Anesthesia equipment such as masks, connectors, tubes and humid breathing circuits provide a good envoirment for infection and contamination. But contamination is not as frequent as expected during clinical practice. Postoperative pulmonary infections apear less than expected. This raises the question:“do volatile anesthetics have antibacterial effects?”In this study, we studied the in vitro effects of halothane, isoflurane and sevoflurane on the growth rate of P. aeruginosa, S. aureus and E. coli under anesthesia equipment conditions. The light absorbancy of P. aeruginosa, S. aureus and E. coli was recorded at 450 nu with a spectrophotometer. Microorganisms inoculated in buyyon were subjected to halothane, isoflurane and sevoflurane for one, two, three and four hours in 50% oxygen within the anesthesia machine. The light absorbancy of the microorganisms were recorded at the end of the exposure to volatile anesthetics. The difference between the two readings were calculated as the percent difference.