Bazı inhalasyon ve katı genel anesteziklerle normal ve morfine bağımlı kobaylarda serum serotonin düzeyinde gözlenen değişmeler
  1. Tez No: 11011
  2. Yazar: SERAP GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALTINKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
-60- V. ÖZET Bu tez çalışmalarında, normal ve morfine bağımlı kobaylarda, bazı inhalasyon anesteziklerle katı anesteziklerin kan serotonin seviyesindeki etkileri incelendi. inhalasyon anesteziği olarak eter, kloroform halotan, enfluran ve metoksifluran ile katı genel anesteziklerden ketamin ve pentobarbital kullanıldı. Bu narkotik maddelerle yapılan narkozdan önce ve narkozdan sonra kan serum 5-HT seviyeleri ölçüldü. Halotan, metoksifluran ve ketaminin normal kobaylar da serum serotonin düzeylerine anlamlı olarak azaltıcı etkidiği saptandı. Eter kloroform, enfluran, pentobarbital'le (nembutal) ise anlamsız değişmeler gözlendi. Morfine bağımlı kobaylarda eter ve halotanla normal kobaylardaki serum serotonin seviyesinin değişmediği görüldü. Yani eterle anlamsız, halotanla anlamlı azalmalar oluştu.
Özet (Çeviri)
-61- VI. SUMMARY In this study, the effects of some volatile and non volatile general anesthetic, agents, on the blood levels of 5-HT were investigated. Ether, chloroform, halothane, eriflurane and methoxyflurane were used as inhalational general anesthetic agents, and ketamin, pentobarbital, as intravenous agents. The relations ships between serum 5-HT levels and agents mentioned about were investigated in normal and morphine addicted guinea pigs. In conclusion, it has been shown that halothane, ketamine, methoxyflurane decreased serum 5-HT levels, significantly, but ether, chloroform enflurane pentobarbital, had no effectcon the serum 5-HT levels. While halothane decreased serum 5-HT levels significantly in the morphine addicted guine pig, ether caused a non significant decrease of serum 5-HT levels of the same an imals.